
Ако ви е горещо във Виена, минете по някоя „готина улица”
- Актуално
- Текст:

Във Виена от 1999 г. действа план за климата, а от 2018 г. - Стратегия за идентифициране и борба с градските горещини. Една от мерките са „Готините улици“ (Сool straßen), по които в горещи дни виенчани и гости могат да се охладят под душове-панели, които разпръскват фина, прохладна мъгла. Освен това, в австрийската столица всяка година се засаждат около 4 500 нови дървета, поддържат се около 1000 чешми с питейна вода, плюс широка мрежа общински басейни – над 100-годишна виенска традиция.
Франкфурт доскоро водеше по озеленяване сред европейските градове, но за охлаждането разчита на традицията, и по-точно, на строгото поддържане на т. нар. вентилационни коридори (Luftleitbahnen) – зони без високи сгради, като например „градското” поречие на река Нида, през което в горещите летни нощи нахлуват до 40 000 m3 прохладен въздух в секунда. Районът е запазен за ниско строителство, а двата бряга на реката са велоалеи.
За високото строителство във Франкфурт се изискват „зелени покриви”, които изолират и охлаждат сградата, поглъщат фините прахови частици и смекчават шума, както и силните дъждове, а в сухи и слънчеви дни температурите са по-ниски с до 40°C от съседните керемидени или бетонни покриви. Друг германски град, Нюрнберг се опитва да държи живака по-ниско, като покрива с трева трамвайните линии – модел, който се пробва и в София.

Мадрид засега остава верен на климатика, обособяваки гъста мрежа от „климатични убежища” - климатизирани обществени пространства като библиотеки, културни клубове и други салони, където всеки може да се спаси от жегата, докато събере сили да продължи пътя си. Испанската столица субсидира силно общинските басейни, за които в Мадрид от това лято може да ви ориентира специално приложение. Дългосрочната стратегия за създаване на прохладен климат около града действа от 2019 г. и предвижда изграждане на 75-километров „зелен пояс“ от гори. Дори само след първите четири години, термографските снимки от районите около Мадрид показват, че температурите в зеления пояс вече са се понижили с 2°C.
В Норич, Обединеното кралство, социалните жилища вече се строят с ориентация север-юг, като южните прозорци са с вградени хоризонтални сенници.
Като цяло обаче, най-големи надежди се възлагат на зеленото градско планиране - „най-напредналата технология за климатизация, предоставена от природата“, както се изразяват от организацията C40 Cool Cities Network. Нейните експерти разработват модела „Градове, устойчиви на топлина“, и помагат на големи и по-малки градове или градски квартали със сложните изчисления в планирането на обемите и прогнозните конкретни ползи от паркове, зелена инфраструктура, реки, езера, изкуствени канали, басейни, зелени покриви, зелени фасади, пространства и съоръжения за охлаждане и др.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
