Ало, София – градската мобилност е сред критериите за „щастлив град”

Ало, София – градската мобилност е сред критериите за „щастлив град” Снимка: lifeinnorway.net

Докато нашата столица се бори неуспешно със стачка в градския транспорт, учени от Института за качество на живот публикуваха своя Индекс на щастливите градове за 2025 г.

Градовете са класирани по 82 показателя, разделени в 6 основни категории – граждани, управление, околна среда, икономика, здраве и мобилност, плюс прилаганите градски политики, подобряващи качеството на живот, посочва сайтът на  Quality of Life Institute (qualityoflifeinstitute.org).

В топ-5 на т. нар. „Златните градове” води Копенхаген, с призови позиции в категориите „Околна среда” (зелени площи, устойчивост и управление на отпадъците), „Икономика” (БВП, средна заплата, иновации и присъствие на международни компании) и „Граждани” - културни ресурси като библиотеки, музеи и културни събития.

Жителите на Копенхаген ценят особено високо масовите безплатни културни прояви като Фестивала на светлината, Човешката библиотека, кулинарния фестивал Cooking Cooking или обществените улични партита. За голямо предимство на града копенхагенци смятат алтернативните и безопасни видове транспорт – велоалеи, които се експлоатират максимално, плюс метро, което „работи като часовник“, казва местен жител.

Друго вълнуващо докосване до душевността на Копенхаген дава пътуването с водни автобуси, особено до Рефен - най-големия пазар за улична храна в Европа, който за жителите на града е „най-копенхагенското” нещо. 

Цюрих, Швейцария, е класиран на второ масто, с най-високи оценки в категориите „Граждани”, „Управление” и достъп до цифрови услуги. Според жителите, цялата лекота на живот в града го определя като място без стрес, подходящо за семейства и отглеждане на деца. 

Основните проблеми в ежедневието са напълно решени”казват от компанията Expat You, която помага на новите жители на Цюрих да се установят: градът е безопасен, децата могат да ходят сами на училище и детска градина, общественият транспорн винаги е навреме и разбира се, Цюрих е изключително чист и организиран.

Frauenbad am Stadthausquai | Erholung in Zürich
Снимка - zuerich.com

Към това лесно и предвидимо ежедневие Цюрих предлага още една „екстра” - повече от 1000 обществени чешми с безплатна питейна вода. Има обаче и задължения – неофициалното мото на града е: „Ако не ви казват „Да”, приемете, че е „Не”, което означава, че от всички се очаква поведение в рамките на закона и правилата, като всеки на своето ниво поддържа подредени и чисти улиците и обществения транспорт.

В Цюрих има повече от 50 музея, включително най-голямата швейцарска галерия за изобразително изкуство Kunsthaus Zurich. В слънчеви дни цюрихчани се изнасят на откритите плажове с дървени скари и плувни басейни по крайбрежието на Цюрихското езеро. Особено привлекателен за дамите на града е Фрауенбад Щадтхаусквай – открит плаж само за жени.

Градът-държава Сингапур е на трета позиция в топ-5 с идеалните си условия за бизнес, безупречна чистота и великолепна инфраструктура. Особено предимство е водещата му позиция в категория „Здраве” с градската атмосфера на обществена безопасност, инициативите за обществено здраве и финансовата защита при здравни разходи.

С политиката си да облекчава разходите за живот на своите жители, Сингапур се нарежда на челните места по показателя „Управление”, Въпреки че е наистина скъп град, жителите му се ползват с добра схема за обществено жилищно настаняване и отчисляване на финансови активи, които могат да се осребрят при пенсиониране или спешни случаи.

Private & Personalized: Explore Boho Tiong Bahru in Singapore in Singapore  | Pelago
Квартал Tiong Bahru в Сингапур, снимка - pelago.com

С цялостната безопасност, идеална улична мрежа, живописни зелени пространства, и мултикултурно равенство, жителите на Сингапур се радват на сигурно ежедневие. Те се особено горди с модерния квартал Тионг Бару, където история, храна и дизайн се срещат по възможно най-очарователен начин.

Дания присъства в топ-5 на „щастливите градове" с още един град - Орхус, наричан често „най-малкият голям град в света“, тъй като съчетава удобствата на големия град с усещането за малка, сплотена градска общност. Орхус е с добри оценки във всички показатели, но се представя най-добре в категориите „Граждани“, „Околна среда“ и „Здраве“. Според жителите на града, това се дължи на политиката на градската управа, която „искрено подкрепя нашето благополучие, създавайки ни много поводи за радост”

В Орхус особено ценят велоалеите, зелените пространства и безплатните обществени събития. Градът се наслаждава на централно отопление и програми за оползотворяване на отпадъците в енергия, а здравеопазването и образованието са достъпни и висококачествени. „Това създава доверие и между хората, и към градските институции”, смятат жителите на Орхус. 

The Infinite Bridge | Gjøde and Povlsgaard Arkitekter | Archello
"Безкрайният мост" в Орхус, снимка - archello.com

В града има голяма студентска общност заради множеството университети. Особена грижа за градската управа е да предостави на гражданите „енергиен бум” след дългата зима – уредени паркове, обществени басейни, множество заведения на открито – и всичко в топла, спокойна атмосфера. Любимо място за разходки на местните жители и гостите на Орхус е „Безкрайният мост” – кръгъл кей, който се простира навътре в морето и се е превърнал в емблема за датския начин на живот – тих, спокоен, човечен, но и модерен. 

Последен в първата петорка е белгийският Антверпен с отлични постижения в категориите „Граждани”, „Управление” и „Околна среда”. Жителите му се радват на спокоен живот и се гордеят с надеждния обществен транспорт, безопасното и лесно колоездене и компактното градоустройство.

Като политика, градът инвестира в прогресивни инициативи като подкрепа за работещите семейства, социални жилища и оживен културен живот – крайбрежни паркове с множество културни събития, наред с музеи от световна класа. Така че Анвтерпен е добро място и за работа, и за удоволствие. 

Visit Old Town: 2025 Old Town, Antwerp Travel Guide | Expedia
Антверпен, снимка - expedia.com

Ако сте гост на на Антверпен, ще го почувствате най-добре, следвайки т. нар. „музейна пътека”, но за да вдъхнете атмосферата му, не пропускайте съботния пазар на Theaterplein, чието спокоствие и дружелюбно отношение ще ви вдъхнат типичната за местните увереност, така че ще се почувствате като у дома си.

Топ-10 на „щастливите градове” се допълва от Сеул, Стокхолм, Тайпе, Мюнхен и Ротердам. В топ-100 Източна Европа е представена от словенската столица Любляна (№ 41), и два града от Литва – столицата Вилнюс (№ 62) и Каунас (№ 71).

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: