
Изкуственият интелект като скулптор?
- Акценти
- Текст:

„Творбата” е изложена в Националния музай на науката и технологиите в Стокхолм, като един от експонатите в сферата на научния експеримент. Авторите ѝ - шведската група за машинно инженерство Sandvik Machining Solutions, са избрали помпозната формулировка „Невъзможната статуя”, за да изяснят идеята си – да съберат в една скулптурна фигура стиловете на петима големи скулптори – Микеланджело, Роден, Кете Колвиц, Котаро Такамура и Аугуста Савидж.
Само по себе си, събирането на стилове е мисия със съмнителен резултат. Някои наричат условното "обединение" на петимата гении на скулптурата „Мечтаният екип” - но дали те биха искали да са „екип”? Това, което Sandvik всъщност са направили, е че са „напъхали” в ИИ информация за стиловите характеристики на петимата епохални творци, и ако резултатът показва нещо, то е че поне майсторите на длетото няма защо да се безпокоят от упражненията с ИИ.
Ако трябва да се изведе най-осезаемата „липса” в продукта, то това е липсата на вкус и въздействие. Изработена презицно от стомана, висока 1.5 м и с тегло 500 кг, „Невъзможната скулптура” неминуемо повдига въпроса – трябва ли да се влагат толкова човешки знания, умения, време и средства, за да се създаде нещо, което след първия поглед всеки би отминал и би го забравил, докато шедьоврите на посочените творци носим в съзнанието си цял живот, след като веднъж сме ги видели.
Sandvik, разбира се, са горди с резултата си, за който са използвали три софтуерни програми с ИИ, избрали са „дизайна”, преобразували са 2D изображението в 3D модел, използвайки софтуер за оценка на пространствената дълбочина и друг – за оценка на човешката поза, след това с десетки цифрови симулации са тествали „производствения процес”...
Какво биха им казали Микеланджело или Роден? Доколкото познаваме школите и учениците им, вероятно нещо от сорта – „Ами опитахте се, не става, така че по-добре си намерете истинска работа”.

Трудно е да се определи „Невъзможната статуя”. Един от сравнително сполучливите опити на dailyscandinavian.com е „андрогенна персона, държаща глобус”. По-артистично определение е „вихър от неръждаема стомана във формата на човек”, или пък най-краткото – „огромен трофей за някаква награда”.
„Това е истинска статуя, създадена от петима различни майстори, които никога не биха могли да си сътрудничат в реалния живот“, казва Паулина Лунде, говорител на Sandvik. „Създадена”, разбира се, е въпрос на интерпретация в случая. Петимата колоси на скулптурата не само не биха могли да си сътрудничат, но „Невъзможната статуя” показва, че поне по този начин, всъщност и не трябва.
Изглежда, че един от кръстниците на ИИ, Ян Лекун от Меta, поне в областта на изкуството ще се окаже прав – ИИ не е заплаха, защото „няма физическа интуиция и няма да достигне човешкия интелект”. „Невъзможната статуя” показва, че купищата данни, заложени в ИИ, не го доближават до естетиката. Друга интересна "липса" при ИИ е, че не разбира спортните състезания и мачове...
Sandvik Machining Solutions всъщност извеждат смисъла на работата си, посочвайки „подобрена производствена ефективност, при икономия на материали и намалени отпадъци – гаранция за най-високо качество”... може би в леярството?
„Не трябва да се страхуваме от това, което ИИ прави с творчеството, или с концепциите, изкуството и дизайна. Просто трябва да се адаптираме към едно бъдеще, в което технологиите ще са част от начина, по който създаваме концепции и изкуство“. каза за AFP Джулия Олдериус, която отговаря за концепцията на музея - може би опасявайки се да не звучи "демоде". Но пък звучи концептуално, напомняйки старата максима – теоретиците на изкуството са просто неуспели творци.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
