
Завръща ли се призракът на фашизма в Италия?
- ЕС
- Текст:

Наред с реабилитирането на Мусолини и опитите за сплашване на новинарски издания, изпълнителната власт в Италия системно започна да поставя свои доверени лица начело на престижни обществени и културни институции, пише Euronews.
След натиск да промени редакционните принципи и програмирането на националната обществена радио и телевизионна компания RAI, в началото на седмицата ръководителят на медията Карло Фуортес подаде оставка. Назначен на този пост от предишното правителство, Фуортес подчерта, че промените, които премиерът Джорджа Мелони иска да наложи, „не са в интерес на RAI“.
Предисторията на конфликта е жалба на управляващата партия „Италиански братя” срещу Фуортес, че е допуснал в ефир френския философ Бернар-Анри Леви, който критикува италианската десница. За да смекчи реакциите, правителството обмисля „да компенсира” Фуортес, като му възложи ръководството на операта в Неапол, тъй като преди работата си в RAI той е ръководил Римската опера.
Според критиците на правителството, решението е „лицемерно”, тъй като всъщност е част от план за голяма промяна в културния пейзаж, замислена от правителството на Мелони. Миналата седмица италианският кабинет прие указ, постановяващ, че всички чуждестранци - директори на оперни театри, които са над 70 години, трябва да напуснат постовете си най-късно до 10 юни.
Бързо наречено „Мярката Фуортес”, решението трябва да отстрани французина Стефан Лиснер (бивш директор на Парижката опера) от поста директор на опера Театро ди Сан Карло в Неапол. Указът не подминава и световно признатия храм на операта – Миланската Ла Скала, чийто директор Доминик Майер, също французин и знакова фитура в оперния свят, ще попадне в „неприемливата” възрастова граница през 2025 г.
Тези мерки всъщност съответстват на крайнодесния профил на Мелони и предизборните ѝ обещания, отбелязва Euronews. Тя криминализира рейв-партитата, санкционира използването на английски думи в официалната документация (с глоби от € 5 000 до € 100 000), блокира правото на еднополовите двойки да регистрират децата си в гражданския регистър и забрани на италианските компании да произвеждат лабораторно култивирано месо.
Прокарвайки без всякаква последователност политики в крайно различни и несвързани сектори, стремежите на Мелони да контролира и културните институции подхранват растящите опасения от още по-изразени отклонения на италианската политика към популизъм и авторитаризъм.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
