
Белият дом: Големите технологични босове да защитят обществото от изкуствения интелект
- Актуално
- Текст:

Както съобщава ВВС, Белият дом е дал да се разбере също, че американската администрация е готова да въведе допълнителни регулации в сектора, който завладя въображението на обществеността с последните си продукти на базата на изкуствен интелект (ИИ) като ChatGPT и Bard. Разработките предлагат на потребителите възможността да използват т. нар. „генеративен ИИ“, който може за секунди да обобщава информация от множество източници, да отстранява грешки в компютърен код, да пише презентации и дори поезия, и то правдоподобно, сякаш са го направили хора.
Внедряваненето на чатботовете поднови дебата за ролята на ИИ, поставяйки на везните рисковете и ползите от новата технология. На представителите на технологичните гиганти, събрани вчера в Белия дом, беше казано, че компаниите трябва да „осигурят безопасността и сигурността на своите продукти“.
Вицепрезидентът Камала Харис заяви след срещата, че новата технология може да представлява риск за безопасността, неприкосновеността на личния живот и гражданските права, въпреки че има и потенциала да подобри живота. Според думите ѝ, частният сектор има "етична, морална и правна отговорност да гарантира безопасността на своите продукти".
Призивите за по-добро регулиране на драматичния скок в разработките на базата на ИИ идват масово и бързо както от политици, така и от технологични лидери. По-рано тази седмица "кръстникът" на ИИ, Джефри Хинтън, напусна работата си в Google, като каза, че сега съжалява за разработките си и описа някои от рисковете, свързани с чатботовете като „доста страшни”.
През март Илон Мъск и основателя на Apple Стив Возняк подписаха писмо, призоваващо да се спре внедряването на ИИ-технологията. Конкретните рискове представи в сряда ръководителят на Федералната търговска комисия (FTC), Лина Хан: ИИ може бързо да отнеме работни места от хората, генеративният ИИ може да пренебрегне закона за авторското право, клонирането на глас чрез ИИ може да влоши измамите, а генерираните от ИИ видеоклипове може да разпространяват фалшиви новини и дезинформация.
Защитници на технологията като Бил Гейтс обаче предупредиха, че изискваната „пауза” в работата по ИИ „няма да разреши предстоящите предизвикателства“. Според основателя на Microsoft, много по-ефективно би било да се фокусираме върху използването на ИИ по най-добрия начин за хората. Други посочиха съображението, че евентуалното свръхрегулиране на сектора би дало стратегическо предимство на технологичните компании от Китай.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
