
Илон Мъск: Германия прави монументална грешка
- Актуално
- Текст:

Мъск вярва в устойчивата чиста енергия и решението на Германия не просто го безпокои, но и предизвика поредните му драматични коментари: „Моментът за това не можеше да бъде по-лош“, избухна в Twitter милиардерът, чиято компания Tesla има мега-фабрика близо до Берлин.
Технологичният магнат, който иска да остави своя отпечатък в историята, смята, че е негов дълг да споделя публично позицията си по световни проблеми и когато на 15 април Германия изключи последните си три атомни централи от електрическата мрежа на страната, Мъск обяви стъпката за „пълна лудост, особено за страна, която няма енергийна независимост”.
В интервю седмица по-рано той отиде още по-далеч. „Времето за игра свърши. Това е пълна лудост и риск за националната сигурност. Моля, не затваряйте атомните си централи и моля, отворете отново тези, които затворихте“, каза милиардерът пред представители на немските медии.
Мъск припомни също, че Германия, която е най-голям източник на въглероден диоксид в ЕС, все още не е затворила въглищните си електроцентрали и всъщност остава силно зависима от тези замърсяващи енергийни производства.
Според скорошно проучване на телевизионния канал ARD, 59% от анкетираните германци също смятат, че отказването от атомните електроцентрали не е добра идея. Същевременно правителството заяви, че е гарантирало „сигурни доставки” на енергийни източници и че благодарение на мащабния внос на втечнен природен газ, газохранилищата на страната са пълни на 64,5%.
Германия пое предизвикателството до 2030 г. да се откаже от изкопаемите горива и да произвежда 80% от необходимата ѝ електроенергия от възобновяеми източници, с по-далечната цел до 2045 г. да постигне въглеродна неутралност. Но вдъхновени и от Мъск, много експерти вече се питат дали тези цели са осъщестими без ядрена енергия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
