
Водещият климатолог Сюзън Соломон предупреди за още климатични изненади
- Актуално
- Текст:

Сюзън Соломон твърди, че новите доклади на IPCC, публикувани в понеделник, не са „последната дума” за глобалното затопляне.
IPCC предупредеждава че въздействието от изменението на климата се проявява по-бързо от очакваното и ключовата граница на затопляне от 1,5°С може да бъде достигната в началото на 2030 г. Според Соломон, понастоящем професор в Масачузетския технологичен институт, вероятно се очакват и още изненади, посочва AFP.
Нейно изследване предизвика неотдавна до шок, защото установява, че газовете и праховите частици от масивните горски пожари в Австралия през 2019 - 2020 г., съчетани с остатъци от хлорофлуоровъглеводороди (CFC), все още са в атмосферата и рушат озоновия слой – щитът на Земята от вредното ултравиолетово лъчение.
В интервю проф. Соломон си спомня, че е била на 29 години, когато Британският антарктически институт открива озоновата дупка през 1985 г. и още на следващата година е ръководила експедиция в Антарктида, изследвайки озоновия слой, както и всички газове, които го разяждат, полярните стратосферни облаци и химията на повърхността на ледения континент.
Тя подчертава бързата реакция на правителствата тогава, изразена в Протокола от Монреал, подписан през 1987 г., за поетапно премахване на газовете, разрушаващи озона. Според нея спирайки производствата на CFC и други вредни газове, Протоколът е предотвратил силното изтъняване на озоновия слой, както и тежките последствия от това като рак на кожата и катаракта. Затова известната климатоложка оценява Протокола от Монреал като забележителна история на научен, политически и обществен успех.
За сметка на това, проф. Соломон смята, че въпросът с настоящите климатични промени не среща същото спешно реагиране и вижда двигателя на политическите действия в тревогата на хората, особено на младите. Проф. Соломон настоява за много повече разяснителна работа, тъй като повечето хора не вярват в практичността на взетите решения и често с лека ръка свързват изменението на климата с други актуални социални или културни проблеми .
Проф. Соломон посочва и многото въпроси без отговор, пред които е изправена науката – какво и как ще се промени, ще настъпят ли повече екстремни застудявания или суши, колко бързо се топят полярните ледници, как това ще засегне хората по крайбрежията и островните държави, как ще се осъществяват доставките на храна и вода. Друг необясним за момента проблем, резултат на „кръстасвонето” между биология и физика, е безпрецедентния 30%. спад в популацията на насекомите по целия свят.
Според проф. Соломон, фактът, че отговорите на всичи тези въпроси са в сферата на предположенията, създава глобално чувство за несигурност. „Страхотно е да си климатолог в такива условия, но трябва да призная, че всяка година се случва нещо важно и същевременно – опасно”, казва в заключение тя.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
