
Днес Монако избира своя 24-членен парламент
- Актуално
- Текст:

Членовете на еднокамарния парламент на Княжеството се избират за 5 години, чрез гласуване в един тур, като 16 от местата са за мажоритарната листа, а останалите 8 се разпределят пропорционално между листите, получили над 5% от гласовете. Националното събрание е основният представителен орган на населението и гласува законите, предложени от правителството, което обаче отговаря само пред суверена принц Алберт II.
Със своите около 38 000 жители, Монако е най-гъсто населената държава в света, оформена практически като град, с условни граници между едноименната столица и бляскавия Монте Карло. В княжеството на Средиземно море, разположено само върху 2,02 km², право на глас имат 7 596 души – граждани на Монако, навършили 25 години. Градът-държава на лукса на Лазурния бряг граничи само с Франция, но не е член на Европейския съюз, припомня Euronews.
На днешните избори се състезават две листи: „Национален съюз на Монако”, председателстван от Брижит Боконе Пажес, 63-годишна бивша учителка и първата жена - председател на Националния съвет, и „Нова идея за Монако”, с водач Даниел Боери, 78-годишен, който възнамерява да „стартира дебати, особено за правата на жените”, Според лидерите, различията между двете политически формации не са идеологически, а по-скоро философски.
Подобно на Андора и Сан Марино, от март 2015 г. Монако води преговори за подписване на споразумение за асоцииране с Европейския съюз, което според правителството, ще позволи по-лесното движение на граждани и бизнес от Монако в ЕС и ще освободи от допълнителни разходи студентите, граждани на Монако, в европейските университети.
Според прессъобщение на Националния съвет от лятото на 2022 г., дискусиите продължават „с оглед подписване на споразумение за асоцииране до края на 2023 г.“, което ще бъде и приоритет на новия парламент.
Социалният договор, който действа в малката страна и чието запазване е основен обект на евентуалното споразумение, определя редица предимства за гражданите на Монако – и съответно, ограничения за тези, които живеят в страната, но нямат местен паспорт. Изключително право на местните е достъпът до държавни жилища и работни позиции в определени регулирани професии.
Плез 2019 г. Монако декриминализира абортите, но прекъсването на бременността все още е забранено. Движението „Нова идея” призовава и за системна екологична оценка на държавните решения.
Настоящата кралска фамилия Грималди тръгва от Рение I, "Велик адмирал на Франция", който печели важни битки за френския крал през XIII век – и суверенитет за владенията си. Потвърждавана, накърнявана и променяна многократно през вековете, независимостта на Монако като княжество е възстановена през 1861 г., под закрилата на Франция. Конституцията му датира от 1911 г. и поставя правилото за децентрализация – ако династията Грималди изчезне, Франция наследява княжеството.
Родители на настоящия монарх принц Албер II и сестрите му Каролин и Стефани са американската кинозвезда Грейс Кели и принц Рение III, който като много от предците си, се е бил за Франция през Вторта световна война.
По БВП ООН класира Монако на първо място в света, докато МВФ и Световната банка го поставят на трето, след Люксембург и Швейцария.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
