
От какво имат нужда бездомните
- Акценти
- Текст:

Импровизираните им „легла” от кашони и парцали са навсякъде, превръщайки бездомността в реална криза и предизвикателство за правителствата. В САЩ сратегията за справяне с тежкия социален проблем е съсредоточена около концепцията „Първо жилището” (Housing First). Идеята е да се осигурят жилища на хората, останали без дом, като основа за по-нататъшна подкрепа, вкл. физическо и психично здраве, зависимости, недохранване, безработица и др.
За разлика от други програми, Housing First не поставя условия – например, бездомните първо да докажат, че не упражняват пороци, и след това да получат жилище. Програмата постигна добри резултати в Хюстън, където в последните 10 години повече от 25 000 души са получили т. нар. „поддържащи жилища”, така че бездомните са намалели с над 60%.
Моделът е успешен и в щатите Юта и Джорджия, както и с вариантите си в Канада и Европа. Но в Калифорния например, Housing First не проработи и въпреки вложените в програмата $ 14 милиарда за последните две години, бездомните се увеличават.
Защитниците на Housing First казват, че предоставянето на подслон без предварителни условия е единственият начин и основа за трайно решаване на проблема. Тази гледна точка се подкрепя и от много проучвания, според които при сигурен дом, хората са по-склонни да стоят далеч от улицата и доброволно да се включат в програми и лечения.
За мащабите на проблема говори и разгорелият се медиен дебат по повод бездомността и подхода Housing First. Според Bloomberg, финансираната от американското правителство политика правилно предполага, че сигурността да имат покрив над главите си, помага на хората да останат трезви и да си търсят работа, т.е., да променят живота си в положителна посока.

New York Post е на друго мнение: „Като не финансира на първо място необходимото лечение, подходът Housing First обезсърчава поведенческите промени и се превръща в един вид гаранция, че веднъж влезли в системата, бездомните остават в нея завинаги и разполагайки със субсидирано жилище за цял живот, не се насочват към лечение или работа”.
Позовавайки се на съдебни факти, Wall Street Journal твърди: „Подлагането на бездомниците на лечение може да доведе до истинска промяна”. Nevada Independent е по-гъвкав, посочвайки, че „Подходът Housing First не означава липса на друга помощ - просто не е необходимо хората да доказват, че са „годни за жилище“, преди да им бъде предложен безопасен, стабилен постоянен дом".
С идеята, че жилището е човешко право, Daily Herald пояснява: „Housing First не е награда, а състрадателна мярка, целяща да предпази най-уязвимите от страдание или смърт по улиците”. New Yorker контрира: „Подходът Housing First, макар и състрадателен, има един проблем: много бездомни се връщат на улиците и в приютите”. Los Angeles Times е по-скоро положителен, изтъквайки че приютите облекчават симптомите, докато жилището е лекът.
Критиците на принципа припомнят, че твърде много бездомни не са в състояние да се грижат за себе си, дори ако имат дом и смятат, че подходът Housing First създава опасни пространства. City Journal дори нарича практиката „катастрофа”, посочвайки, че „клиентите” на Housing First „всяват безпорядък в кварталите, рушат жилищата, в които ги настаняват, нараняват се, някои дори умират”.
CNN вярва, че „Housing First е по-добрият начин за изразходване на обществените средства, отколкото наливането им в полицията, която използва срещу бездомните сила и принуда".
Част от проблема са и все по-ширещата се бездуховност, безнадеждност и социална апатия, довеждащи някои хора до избора да живеят асоциално и в крайна сметка да завършат като бездомници. Но тази духовна криза на нашето време „не е на мода” сред управляващите където и да било. Така или иначе, проблемът е глобален и там, където все още не е кризисен, би следвало да се използват всички добри практики за овладяването му.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
