
Най-добрите европейски национални паркове, които ще ви заредят с енергия и спокойствие
- Smart Life
- Текст:

Доказано е, че времето, прекарано сред природата, въздейства на психиката ни по-силно, отколкото мислим и най-важното – отклонява ни от ежедневните грижи. Сред природата се отключват и части от мозъка, които често блокираме в обичайната си работна среда - а не бива, защото ни напомнят колко красив и прост може да бъде животът.
Позовавайки се на проучване на Money.co.uk, Euronews пише, че Европа разполага с шест от най-добрите национални парка в света, определени според изобилието на зелени площи, езера, растителни и животински видове, чистотата на въздуха, броят посетители, както и разнообразието от занимания и услуги, предлагани на туристите.
Основан преди 22 години, Националният парк Бохемска Швейцария в Чешката република привлича не само с тучна зеленина, но и с грижите на местните власти да върнат в традиционното им местообитание изгубените доскоро местни животински видове - например сомовите риби в река Каменице. Бреговете ѝ са особено предпочитани от туристите с живописни каньони, пясъчни плажове, стръмни скали и разбира се – чисти води.
Плитвичките езера са един от най-популярните природни паркове в Хърватия, подходящ за посещение през цялата година, но особено през лятото. Тук сред изумрудено зелените езерни води и хилядите растителни видове, можете да изпробвате силите си по четири пешеходни пътеки, плюс още седем пешеходни маршрута с различна трудност, които опитните местни водачи могат да персонализират специално за вас, ако сте по-подготвени или по-амбициозни. Така или иначе, сред най-свежия и чист въздух на Балканите има по нещо за всички възрасти.

Английските езера (Lake District) в Обединеното кралство са рай на зеленина, скалисти планини, огледално тихи водни басейни и живописни старинни градчета. В парка Лейк Дистрикт можете да се включите във веломаршрут или да направите нощен излет, за да наблюдавате звездите с телескоп. Можете да потеглите и по някои от множеството пешеходни маршрути, но истинската наслада са водните спортове, включително плуване, гребане или ветроходство.
Италианските Cinque Terre (петте града) са средиземноморски оазис на устойчивия туризъм в Европа. Тази област е една от най-малките по площ в класацията, но води по биоразнообразие и културни обекти. Многобройните органични ферми предлагат безгранична тишина и спокойствие, за тези, които ще изберат да отседнат в тях. За туристите са предвидени редица специфични местни занятия като готварски курсове или отглеждане на билки сред аромата на розмарин, мащерка и море в петте градчета край най-чистите европейски заливчета.

Турският национален парк Гьореме предлата всяка сутрин незабравима разходка с балони над причудливите форми, оформили се още през бронзовата епоха. Виещите се стръмни пътеки и тунели през ръждивокафявите скали изместиха в класациите дори огромния американския национален парк Йелоустоун. Пейзажът в Гьореме е като излязъл от приказка, една магия, изваяна от природата, която си заслужава да видите.
Все пак швейцарският национален парк в Алпите държи първенството не само в Европа, но и в света, предоставяйки най-чистия въздух сред парковете в този списък. Първото място защитават и 83 спа центъра, 75 маршрута за обиколки с лодка, както и разнообразен спектър туристически занимания сред планинската природа – не и през зимата, когато паркът е затворен за туристи, с цел по-доброто му опазване. Можете да се настаните и в близка ферма, а ако поемете по един от 14-те пешеходни маршрута, със сигурност ще се натъкнете на планински зайци, кози и благородни елени, а ако имате късмет ще видите и царски орел.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
