
Омбудсманът: „Всяко четвърто българче е Viber-дете”
- България
- Текст:

В ромската общност процентът стига до 40%, посочи проф. Ковачева, като уточни, че това са данни от стара статистика и реално „към днешния ден ние не знаем колко деца всъщност са жертва на този проблем”. Тя изложи проблема на откриването на публичната дискусия „Детето между трудовата миграция, институционалните норми и разширеното семейство”, организирана от институцията на омбудсмана, съвместно с Програма ROMACT на Европейската Комисия и Съвета на Европа.
Идеята на форума е да повиши обществената и институционална осведоменост, както и чувствителността към уязвимостта на децата на трудовите мигранти, оставени при баби, дядовци и особено в т.нар. „разширени семейства” в бедни и маргинализирани общности.
„Не са разработени подходящи инструменти за наблюдение на децата на трудови мигранти и така не се планират мерки и ефективни политики на институционално ниво”, алармира омбудсманът и посочи, че с най-много трудови мигранти са най-бедните български региони - Видин, Монтана, Плевен, Враца, Ловеч, Силистра, Кюстендил, Търговище, Разград, Ямбол и Хасково.
Проф. Ковачева обобщи и най-тежките проблеми сред тази категория деца. Те са чест обект на насилие в разширеното си семейство, чувстват се самотни и понякога проявяват склонност към самоубийство. Много от тях отпадат от образователната система и съответно стават жертви на трудова експлоатация и противообществени прояви, в които и самите те участват. Освен това, здравето им страда заради недостатъчните гричи, но същевременно достъпът им до здравеопазване е ограничен.
Проф. Ковачева допълни, че в резултат на постъпващите множество жалби по въпроса, институцията на омбудсмана е провела множество проверки през годините, които са очертали съществени дефицити в осигуряването на грижи за тези деца, оставени „извън системата”. Това ги превръща в „рискова група” с прояви като свръхагресивно поведение, мотивирано от нуждата да привлекат внимание, социална тревожност, девиантни поведения, както и емоционална изолация заради самотата и травмата, че са изоставени.
Омбудсманът подчерта, че оставянето на деца без родителска грижа е тежко нарушение на основните права на човека и същевременно - заплаха за просперитета на държавата, защото „всяко четвърто дете е много страшна статистика”. Според проф. Ковачева тази група деца се нуждаят от специфични грижи и образователни практики, особено в ромските общности.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
