
Таванът на руския суров петрол вдигна цените на суровината
- Актуално
- Текст:

На този фон, страните от OРЕС+ се съгласиха да се придържа към политиката си за намаляване на производството. Пред ВВС експерти разтълкуваха този ход като косвена подкрепа за петролния пазар.
Таванът на цените беше предложен от G 7 през септември и има за цел да намали приходите на Москва от износа на петрол и същевременно да избегне скок на цените.
Страните от ЕС постигнаха трудно споразумението за така определения таван от $ 60, като Полша и балтийските държави настояваха за далеч по-строги мерки. От своя страна, Унгария си издейства освобождаване от задължението да спазва този ценови праг, както обяви в социалните мрежи външният министър на страната Петер Сийярто.
Ограничението ще бъде преразглеждано към средата на януари и след това на всеки два месеца, с възможност за промяна в зависимост от пазара. Принципът е таванът да е поне 5% под средната пазарна цена.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски нарече ограничението „слаба позиция“, която „не е достатъчно сериозна”, за да навреди на руската икономика.
Русия заяви, че няма да приеме тавана на цените и заплаши да спре износа на петрол за страните, които приемат мерките.
Днес влиза в сила и общоевропейска забрана за внос на руски суров петрол по море.
Въпреки че тези ограничения със сигурност ще намалят приходите на Русия, въздействието им ще бъде частично смекчено от петролната ѝ търговия на други пазари като Индия и Китай, които в момента са най-големите купувачи на руски суров петрол.
Всички държави са поканени да се присъединят официално към мерките. „Имаме ясни сигнали, че редица нововъзникващи икономики, особено в Азия, ще спазват принципите на тавана“, каза представител на европейската администрация, посочвайки, че Русия вече е „подложена на натиск“ от своите клиенти да предлага все по-големи отстъпки.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
