
Откриха токсични химикали в продукцията на гигант от бързата мода
- Актуално
- Текст:

Природозащитната група е направила химичен анализ на 47 модела на SHEIN за мъже, жени и деца, установявайки, че 15 от тях съдържат „тревожни“ нива на потенциално опасни химикали, в 7 са открити вредни вещества над позволените норми, докато съставът на 5 нарушава ограниченията на ЕС със 100% или повече. Установени са „много високи нива на фталати в обувките и формалдехид в дрехи за момиченца“.
Попаднал във въздуха и в отпадните води, този опасен химически коктейл застрашава здравето на потребители и работници от производстото и веригите за доставки. Освен това токсичният химичен състав изключва възможността за правилно рециклиране на тези дрехи, "доразвивайки" глобалния проблем с отпадъците от бързата модна индустрия.
„Продуктите на SHEIN, съдържащи опасни химикали, наводняват европейските пазари и нарушават разпоредбите”, пише Euronews, позовавйки се на Greenpeace – Германия и посочва, че от глобалната модна индустрия идват над 10% от въглеродните емисии, включително от основния материал в бързата мода – полиестерът, който е интензивен източник на въглерод. Секторът „гълта” приблизително 100 милиона тона петрол годишно, а всяка секунда един камион с кратко употребяван текстил се озовава на сметището или се изгаря.
Въпреки наложителната декарбонизация, търсенето на евтини продукти не намалява, както и изхвърлянето им - средно 60% от новите дрехи отиват на боклука през същата година, в която са закупени. Компании като SHEIN печелят от този цикъл на потребителско перпетуум мобиле, насърчавайки го с всевъзможни промоции, „черни” дни и разпродажби.
Вещоманията е един от тежките недъзи на съвременното общество – особено в модата. Милиони хора по света всяка минута се изкушават да си купят атрактивна сезонна дреха, която често дори не им е нужна, но е толкова евтина, че не може да ѝ се устои, пък и покупката ще ви "оправи" настроението. А щом „излезе” от мода (най-често само след седмици), можете да я изхвърлите без угризения, утешавайки се, че дрешката „си е платила” парите. На тази психология разчитат производителите на бърза мода и умело я разпалват.
ЕС има строги ограничения за концентрациите на химикали в дрехите – т. нар. законодателство REACH, но все още е далеч от правилното му прилагане. За проблема с отпадъците от модната индустрия пък изобщо няма специален регламент, а по-скоро се правят отделни опити. Затова отчитайки всички негативи на бързата мода, Greenpeace призовава за ограничаването ѝ чрез „обвързващо законодателство“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
