
Хакнаха новините на ирански държавен телевизионен канал
- Свят
- Текст:

Кибератаката срещу иранския държавен телевизионен оператор по време на съботната му новинарска емисия в 18:00 часа продължисекунди, но успя да покаже маска на Anonymous, последвана от лицето на върховния лидер на Иран Али Хаменей, обкръжено от пламъци и с нарисувана мишена, заедно със снимки на Махса Амини и още три ирански жени, загубили живота си при подобни обстоятелства само през септември. Видеото допълваха надписи „Присъединете се към нас и се възвисете” и „Кръвта на нашите младежи капе от лапите ви”.
Отговорност за хака пое групата Edaalat-eAli, („Справедливостта на Али”). Кибер-протестът им беше прекъснат, но видеото, допълнено с кадри от протестите, се появи в социалните мрежи, придружено от текста „Изпълняваме волята на хората да направим и немислимото, за да освободим Иран”, съобщава СNN.
Подобни прояви на бунт срещу аятолах Али Хаменей са рядкост при неговата почти неограничена власт в Иран, коментира ВВС. След смъртта на Махса Амини обаче, на повърхността изплуваха тежките проблеми в иранското общество.
В последните сблъсъци със силите за сигурност вчера са застреляни най-малко трима души, включително мъж в гр. Сенендедж, убит в колата си, защото надул клаксона, изразявайки подкрепата си за протестиращите. Друго видео показва жена, простреляна във врата, да лежи на улица в гр. Машхад.
Също в съботния ден в социалните мрежи се появиха видеоклипове, в които студентки в университета в Техеран скандират „Разкарай се!“ по време на посещение на президента Ибрахим Раиси в учебното заведение.
В петък Иранската организация по съдебна медицина „опроверга” семейството на Масха Амини, което смята, че смъртта ѝ е била причинена от удари по главата. Според съдебните патолози, Масха е починала от полиорганна недостатъчност, причинена от церебрална хипоксия – т.е., недостиг на кислород в мозъка. Най-честа причина за състоянието е продължителен престой в среда със силно замърсен въздух и/или системно състояние на тревожност. И двата фактора са напълно възможни в ситуацията на арест.
Ясен израз на ширещото се недоволство е и затварянето на магазини в няколко града, включително на голям базар в Техеран, където протестиращи подпалиха полицейски павилион и прогониха силите за сигурност. Това е тревожен сигнал за иранските управляващи, тъй като търговското съсловие традиционно се смята за поддръжник на властта в Ислямската република.
Митинги в подкрепа на протестиращите се проведоха пред иранските посолства в редица страни по света.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
