
Руско желязо и стомана практически вече не се внасят в САЩ
- Икономика
- Текст:

Резкият спад на доставките през тази година настъпва през м. юли, когато САЩ са купили черни метали от Русия само за $ 600 хиляди, в сравнение със сметката от $ 201 милиона през м. юни. Намалял е рязко и вносът на руски феросплави и полуготови продукти от желязо и стомана, отбелязвайки подобни символични стойности от $ 400 хиляди за юли, в сравнение с $ 88 милиона за юни.
Драстичният спад в търговията счерни метали се дължи на факта, че през април Конгресът на САЩ лиши Русия от статута на най-облагодетелствана нация в търговията, отбелязва "Коммерсантъ". През юни щатската тарифа за внос на стомана и няколко вида стоманени продукти от Русия беше повишена с до 35%.
Намалели са обаче и доставките на метали, които не попадат под санкции и мита в САЩ. Вносът на руски метали от групата на платината (паладий, платина, родий) в САЩ през юли възлиза на $ 34 милиона, спрямо $ 76 милиона през юни и $ 258,5 милиона през май. Русия осигурява около 40% от световните доставки на първичен паладий.
През миналата година водещи купувачи на руски метали са Турция, ЕС и САЩ. След войната в Украйна обаче и този пазар търпи преразпределение. Според изданието Trending Newe Buzzer, Китай е увеличил покупките на руско желязо от $ 163.6 милиона през юни, до $ 337.4 милиона през юли, при сравнение с вноса за юни миналата година от едва $ 84.5 милиона.
По данни на индийските митници, Индия също е увеличила драстично покупките си на стомана от Русия, в т.ч. петкратно увеличение на вноса на руски черни метали до общо количество от 29.7 хиляди тона и готова стомана в обем от 442 хиляди тона, което е скок с 11.8%.
Според ценовата агенция Fastmarkets, Мексико и Тайван също се превръщат в основни пазари за износ на руска стомана, а руските полуфабрикати от желязо и стомана, както и валцованата стомана, все по-активно се търгуват в Близкия изток и отново в Индия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
