
На Луната ще провеждат изпитания на ядрени реактори
- Енергия
- Текст:

NASA сключи договори на стойност 15 милиона долара за три предварителни проекта за ядрени реактори с мощност 40 кВт, които ще бъдат тествани на лунната повърхност до 2030 година. Всичко това се прави в името на снабдяването с непрекъсваемо електричество на лунните бази, съобщава New Atlas.
Ако NASA иска да постигне целта си - постоянно човешко присъствие на Луната и полет на екипаж до Марс, осигуряването на енергия се явява възлово важен въпрос.
Проблемът със създаването на лунна база се състои в това, че изпращането на оборудване на повърхността на Луната е много скъпо, като разходите за доставка се оценяват на 100 000 американски долара за всеки 0,45 кг товар. Още по-лошото е, че базата ще трябва да издържа 14 денонощия, когато температурата денем достига 120 °C и 14 - през нощта, когато тя пада до - 130°C.
При такива условия като най-практичен вариант се явява много компактен източник на енергия, сравнително лек и използващ гориво с изключително висока енергийна плътност. С други думи, ядрен.

Договорите по проекта Fission Surface Power, сключени съвместно с Националната лаборатория на Министерството на енергетиката на САЩ в Айдахо, бяха предоставени на компаниите Lockheed Martin, Westinghouse и IX, както и на техни партньорски компании, за да разработят първоначалните проекти за лунни ядрени реактори. Продължителността на първата фаза на договорите е 12 месеца.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
