
Ще подхранват коралите в Големия бариерен риф с хранителни добавки
- Знание
- Текст:

Плитководните корали, съставени от безброй различни организми, по същество са колонии от отделни животни, които се развиват с помощта на един вид морски водорасли - те хранят коралите и подпомага калцирането им. Това сътрудничество между растителните и животински видове е доста добре проучено, но последни изследвания показват, че коралите разчитат и на много други морски микроорганизми, използвайки ги за своя микробиом.
Този деликатен баланс се руши от климатичните промени, включително подкиселяването, затоплянето и замърсяването на океанските води и други стресови фактори, предизвикани най-вече от човешка дейност. Разбира се, основните действия за спасяването на коралите остават в областта на борбата с изменението на климата, но биолозите търсят начини да намалят и дори да неутрализират вредите, които вече сме им причинили.
Близо до Големия бариерен риф (GBR), в близкия австралийски град Таунсвил в резервоари при специални условия се отглеждат млади корали, с надеждата, че един ден този опит ще помогне за възстановяването на GBR.
Екип учени от Австралийския институт за морски науки са изолирали 850 щама бактерии от шест коралови вида от GBR и изследват тази селекция за полезни качества като антибактериална активност, образуване на биофилм върху корала и производството на храносмилателни ензими. Очакванията са така подбрания бактериален коктейл да помогне на коралите да запазят здравословния си микробиом, който е решаващ фактор за устойчивото им развитие, но е особено уязвим при настоящото състояние на океанските води.
Резултатите от първите изпитания в края на 2021 г. публикувани в сп. Nature, доказват ефекта на хранителните добавки за корали. Учените вече се подготвят за втория размножителен сезон в края на 2022 г., за да могат да повторят експеримента, но с нови варианти на пробиотичната смес.
Въпреки че смекчаването на климатичните промени, причинени от човека, остава най-важният фактор за опазването на океаните и оцеляването на кораловите рифове, науката показва, че можем да се погрижим и по други начини за тези уникални екосистеми.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
