
"Водородно оръдие" ще доставя товари в орбита за 10 минути
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Това съобщава изданието NewAtlas. Пусковата установка представлява дълга тръба, пълна с водород, хелий и кислород. Газовете служат като алтернатива на барута или други пиротехнически заряди, ускорявайки полезния товар до огромни скорости.
Компанията вече е изградила тестово съоръжение с височина 16,5 м и го е тествала на площадка в Аризона в края на 2021 г., постигайки скорости над 3 Мах и изпращайки снаряд в стратосферата. Тази година компанията възнамерява да осигури на обекта скорост, достатъчна за преодоляване на т.нар. "Линии на Карман" - височина 100 км.
Изстрелвания могат да се извършват по този начин на всеки 60-90 минути, докато, както уверяват от компанията, цената ще бъде около 10 пъти по-ниска, отколкото при доставка на товари с ракета.
„Вашите спътници и полезни товари могат да бъдат доставени в орбита само за 10 минути“, казва Ерик Робинсън, директор по бизнес развитие в Green Launch.
Сред партньорите и клиентите на компанията са Калифорнийският университет в Сан Диего и Харвард, спонсор е Националната научна фондация на САЩ.
В допълнение към намаляването на разходите, представителите на Green Launch подчертават екологичността на проекта - липсата на първата степен в ракетите ще предпазва природата от вредни въздействия, тъй като изгарянето на водород в самото оръдие не оставя никакви емисии, освен вода.
А операторите на групировки от спътници ще могат да ги изстрелват един по един, което ще избегне риска от загуба на голям брой спътници в случай на неуспешно изстрелване на ракета.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
