
Победата за Орбан означава главоболия за ЕС
- Анализи
- Текст:

Новият стар унгарски премиер не пропусна случая да позлорадства в светлината на многото му спорове с ЕС – за върховенството на закона, свободата на медиите, миграцията и разбира се – Москва, пише ВВС. От своя страна унгарската опозиция оповести: „Днес се разделихме с демокрацията“, а Times обяви победата на Орбан като факт в полза на Владимир Путин.
Орбан поддържа топли отношения с руския президент и същевременно купува от Русия много енергия. Но всички страни в ЕС го правят. Това, което тревожи критиците на Орбан, са по-скоро някои доста сходни, определено нелиберални политически позиции на двамата лидери – напр. по отношение на ЕС, политическата опозиция и независимите медии.
Разбира се, Орбан не е Путин и всъщност много популисти, националисти или десни политици, са изразявали възхищението си от руския президент и дори са се опитвали да му подражават – като италианеца Матео Салвини, Марин Льо Пен във Франция или бившия американски президент Доналд Тръмп.
Но Орбан е лидер на страна-член на ЕС и НАТО, в момент на дълбоки противоречия с Москва относно инвазията в Украйна. Унгария подписа санкциите на ЕС срещу Русия, но в същото време не ги упражнява, а държавните медии на страната бълват руската гледна точка за войната в Украйна.
Всъщност, не би могло да бъде иначе. През последните 12 години на управлението му, повечето държавни и частни медии в Унгария се поеха от привърженици на Орбан. Негови лоялни съюзници оглавяват ключови институции на всички нива - в бизнеса, в академичните среди, в медиите и дори в неправителствените организации. Тази система на покровителстване роди елитна консервативна класа унгарски олигарси и същевременно създаде златна мина за корупционни практики.

Унгарската опозиция много разчиташе, че позицията на Орбан за войната ще обърне нагласите на унгарците. Вместо това, правителствената PR-машина ловко го представи като миротворец, който в интерес на страната си, избягва пряко противопоставяне с Москва. Нещо повече – в типично руски пропаганден стил, Орбан не се поколеба да употреби Володимир Зеленски в предизборната си кампания, като го обяви за един от тези, които „са сключили пакт с унгарската опозиция“, за да въвлекат Унгария във война с Русия.
Украйна граничи с Унгария и след нахлуването на руските сили прие около 400 000 унгарски бежанци, като Орбан дори поиска за това финансова помощ от ЕС. Но той настоява, че за Унгария е опасно да се намесва по-пряко в конфликта, отказа да изпрати оръжия в Украйна или да позволи транзит на други страни, които го правят.
Същевременно, успешният PR на Орбан влияе силно на унгарското общество. В деня на изборите, когато целият свят с ужас видя зверствата на руската армия в освободените украински райони, мненията в Унгария за това са доста раздвоени и ако столиците на всички европейски държави в последните месеци са окичени с украински знамена, Будапеща не предоставя такава гледка.
Орбан от години се гордее със своя „политически прагматизъм“. Откровен антикомунист след падането на Берлинската стена, той вече е по-скоро носталгичен националист консерватор. Да лавира между изтока и запада, да нарушава границите на поведение и да му се разминава – това е дългогодишна политическа практика на Виктор Орбан.
Но Унгария върви към изолация и западни аналитици вещаят трудни дни за страната и лидера ѝ. Лоялността му към ЕС и НАТО е под съмнение, а позицията му към войната в Украйна определено е неудобна за двете структури. Орбан успя да отблъсне дори най-близкия си съюзник в ЕС - Полша, която е една от най-активните западни сили срещу руската агресия в съседна Украйна и в момента е силно разгневена на унгарския премиер.
И все пак Виктор Орбан е най-дълго управлявалият лидер в ЕС. Той знае как работят механизмите и е наясно, че нито НАТО, нито ЕС ще искат да го игнорират напълно. Западът разчита на единен фронт срещу Владимир Путин, а новата изборна победа Виктор Орбан засега е слабото звено в това единство – факт, който не улеснява нито Унгария, нито ЕС и НАТО, към които страната принадлежи и от чиито привилегии се ползва.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
