
Олимпийска политическа хроника (обзор)
- Свят
- Текст:

През уикенда китайският лидер се срещна отново с президента на Русия Владимир Путин. Двамата лидери потвърдиха, че са против натиска на САЩ и всякакво разширяване на НАТО, съобщи Тhe Guardian.
В съвместно изявление те критикуват „намесата във вътрешните работи“ на други държави със забележката: „Някои сили, представляващи малцинство на световната сцена, продължават да се застъпват за едностранни подходи и прибягват до военна политика при решаването на международни проблеми”
Днес Си Дзинпин се срещна с президента на Аржентина Алберто Фернандес, който също е в Пекин за откриването на Зимните олимпийски игри. След разговора на двамата лидери те обявиха, че южноамериканската страна се присъединява към китайската инициатива за „Новия път на коприната”, фокусирана върху инвестиции в глобалната инфраструктура, пише larazon.es.
В изявление китайското министерство на външните работи потвърди, че двете страни са подписали Меморандум за разбирателство, като „рамка за устойчиво развитие и приобщаващо икономическо сътрудничество, проекти за иновации, диверсификация и подобряване на регионалната свързаност“.
Документът от 22 точки разглежда двустранната търговия и прогнозира ускорено приключване на текущите санитарни и фитосанитарни преговори. Аржентинската преса посочва и споразумение за над $ 23 700 милиона китайски инвестиции в „приоритетни области с цел увеличаване на аржентинския износ”.
В изявлението си за меморандума Си Дзинпин споменава сътрудничество и в селското стопанство, енергетиката, минното дело, инфраструктурата, финансите и борбата с пандемията, вкл. с „важни проекти“ във водноелектрическата енергия, железопътния транспорт и изследвания на космоса и океана. Отбелязва се и стратегическото сътрудничество в мирното използване на ядрената енергия, с подписания наскоро договор за изграждане на четвърта атомна електроцентрала в Аржентина.

В целия поток от „мед и масло”, меморандумът подчертава, че Китай потвърждава подкрепата си за претенциите на Аржентина „да може напълно да упражнява своя суверенитет по въпроса с Малвинските (Фолклендските) острови“. От своя страна Фернандес е заявил, че подкрепя Си Дзинпин в политиката за единен Китай, вкл. с остров Тайван, подчертава Тhe Guardian.
Външният министър на Великобритания Лиз Тръс незабавно написа в Twitter: „Ние напълно отхвърляме всякакви въпроси относно суверенитета на Фолклендските острови. Те са част от британското семейство и ние ще защитим правото им на самоопределение. Китай трябва да уважава суверенитета на Фолклендските острови”.
China Daily, англоезичен правителствен вестник веднага контрира: „Значи Обединеното кралство може да оспорва суверенитета на Китай в Южнокитайско море, като изпраща военноморски кораби? Китай все пак не е изпратил своя флот до Малвините или това, което наричате Фолклендски острови”.
Депутатът от консервативната партия и председател на Комисията по отбраната в Камарата на общините Тобиас Елууд синтезира налагащото се опасение: „Путин не е в Китай, за да обсъжда бобслея, а влиянието на Русия от запад на изток. Това е оста на властта, която ще доминира в нашата ера. Всички санкции, които ще наложим, само ще помогнат на Путин да постигне тази своя цел. Това е по-голямата картина, която не отчитаме. С подкрепата на Китай, руската инвазия в Украйна изглежда неизбежна. Нашият прозорец да предотвратим това, бързо се затваря".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
