
Русия демонстрира военна мощ с големи военни маневри в Крим
- Свят
- Текст:

Миналата седмица на срещата в Женева между Сергей Лавров и Антъни Блинкен, последният се ангажира да предостави писмени отговори на исканията на Русия да върне времето назад – т.е., да се възстанови геополитическата карта на Европа от 1997 г., без оглед на реалната ситуация, решенията и желанията на суверенните държави в Източна Европа, обект на руските интереси.
Засега Вашингтон не дава никакви признаци кога ще направи това. И докато чака, Руската федераци изглежда реши да покаже своята „добронамереност” в традиционния си стил – с дрънкане на оръжия и демонстрация на сила, като вчера обяви, че започва мащабни военни учения на Кримския полуоствов и в районите около Ростов на Дон и Краснодар – твърде близо до украинска територия, съобщават световните информационни агенции.
В маневрите участват над 60 бойни самолета, включително изтребители Su-27SM и Su-30SM2, както и изтребители-бомбардировачи SU-34. Освен това в Южния военен район, един от петте, на които Русия е разделена, ще се извършат изстрелвания на ракети срещу цели, разположени на „възможно най-голямо разстояние“. Самолетите ще тестват и действия за защита на цели, „чувствителни към атаки от чужбина”, като граждански и военни летища, за което вече са приведени в бойна готовност над 6000 военнослужещи.
Другите важни маневри се провеждат в района по линията Русия, Беларус, Украйна и балтийските държави. Руското министерство на отбраната пусна официално видео, в което обяснява подробности за тези учения и съобщава, че те ще продължат до събота, 29 януари.
Пентагонът вече предупреди, че не вижда признаци за деескалация от страна на Русия. Президентът Байдън приведе в бойна готовност 8 500 войници, потенциално презназначени да подпомогнат силите на НАТО в Европа и посочи, че броят им може и да нарасне.
Но мерките на американската администрация не свършват до тук. Официални лица предупредиха вчера "Уолстрийт джърнъл", че работят върху "мощен" контрол и санкции върху износа за Русия в ключови сектори. Също така заедно със съюзниците от НАТО, САЩ разработват и алтернативи за доставка на газ за Европа, ако Владимир Путин реши да затвори крана.
Това разбира се ще означава, че ще се затвори и европейския портфейл с огромни финансови ресурси за Русия, чиято икономическа стабилност се крепи на износа на петрол и природен газ, макар че не може да постигне приличен жизнен стандарт на населението си. Но след като Владимир Путин е готов да хвърли собствения си народ във война, едва ли ще го спре още по-тежкото обедняване на руснаците и спираловидното нарастване на инфлацията на рублата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
