
Руската държавна дума ще обсъжда незвисимостта на Донбас
- Свят
- Текст:

Изглежда, че след анексията на Крим руският апетит за чужди територии не се засити, а понятието „суверенитет” за Русия продължава да е кух израз. След като Кремъл „разпореди” войските на НАТО да се оттеглят от България и Румъния („пропускайки”, че българската и румънската войска също отдавна са войски на НАТО), сега Вячеслав Володин, председател на долната камара на Руския парламент, призовава за „независимост” на Донбас.
Мотивът – Русия „се страхува” за съдбата на руското население в района. Предвид огромната руска диаспора по света, може би наред са Франция, Обединеното кралство или САЩ?!? – шегуват се с крива усмивка политически анализатори.
Твърди се, че руски оперативни работници работят за контрол над Донбас от 2014 г., под прикритието на борба за суверенитет и сигурност на етническите руснаци в региона. Те действително са най-голямото малцинство в Донбас, но населението е предимно украинско. Смята се, че в резултат на продължаващия конфликт в Донбас до момента са загинали над 13 000 души.
Вячеслав Володин направи предложението си преди вчерашния разговор в Женева между Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който продължи час и половина, но така и завърши без споразумение за избягване на въоръжен конфликт в Украйна.
„Не очакваме да разрешим нашите различия тук днес. Но се надявам, че можем да проверим дали пътят на дипломацията и диалога все още е отворен", каза Блинкен пред Лавров.
Но Русия изглежда разбира дипломацията едностранно и продължава само с искания - основно НАТО да се откаже от разширяването и разполагането на оръжия и войски в Източна Европа, без оглед желанията и решенията на източноевропейските държави, много от които отдавна са членки на Северноантлантическия Алианс.
Русия настоява за възстановяване на "конфигурацията" от 1997 г. - като в проект за машина на времето, която действа само назад... Същевременно Руската федерация отрича намерения да напада Украйна, позовавайки се традиционно на "учения" и "сигурност" на границите си.
На този етап въпросът за откъсването на Донбас от Украйна остана извън разговора в Женева. Лавров отбеляза, че диалогът с Вашингтон не е приключил и потвърди, че американският му колега е обещал следващата седмица да даде писмен отговор на исканията на Москва.
Политически анализатори предполагат, че наред с външнополитическата идея да се държи като световен лидер, Русия има и вътрешни цели - стремеж да излъска пред собствения си народ имиджа на руската федерация и да постигне индиректно поне известно стабилизиране на тежкото си икономическо състояние.
Освен това, с последователното създаваните конфликти и опасна игра с национализма, Кремъл се надява да събуди нова патриотична вълна в страната – както при анексията на Крим, която да замъгли срива в икономиката и да насочи настроенията на обикновените руснаци към нови „врагове”, отклонявайки ги от евентуални протести срещу все по-тежките им икономически и социлни проблеми.
Каквито и да са последиците, Русия успя да всее напрежение в Европа и света, жертвайки десетилетия мирно развитие, в интерес на имперските си апетити и в безпомощността си да развие силна икономика, добър жизнен стандарт и стабилна социална система.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
