
Куба: Пет години след смъртта на Фидел Кастро
- Анализи
- Текст:

На 25 ноември 2016 г. Caravana de la Libertad (Шествие на свободата) пренесе праха на Фидел до гробището "Санта Ифигения" в Сантяго де Куба, изминавайки маршрута, по който триумфиращите партизани се завърнаха в Хавана в началото на 1959 г, след като свалиха от власт диктатора Фулхенсио Батиста. Церемонията събра тълпи кубинци с национални знамена и портрети на революционния лидер, а мнозина бяха маркирали лицата си с хаштага #Yo soy Fidel (Аз съм Фидел) .
Пет години след този масов израз на всенародна скръб, Куба протестира срещу много неща в страната си и е изкушаващо тези протести да се разглеждат като постоянна вътрешна криза и определяща черта на кубинската държава.
Но критиката и протестът са част от историята на Куба след независимостта. И което е по-важно, много кубинци вярват, че е техен революционен дълг да задават въпроси и да критикуват конструктивно, коментира theconversation.com.
Все пак протестите в Куба са съпроводени и от някои не толкова „револционни” свободи. Един от водещите дисиденти, журналистът Гийермо Фаринас е задържан преди протест, планиран за 15 ноември. Властите предотвратиха тази демонтрация, поставяйки редица известни протестиращи под домашен арест, включително един от организаторите Юниор Гарсия. Първоначално той беше задържан в дома му, но впоследствие му беше разрешено да напусне Куба и да отпътува за Испания.
Кубинското общество е сложна социална амалгама. В дебатите за развитието и бъдещето на страната участва не само интелигенцията - повечето кубинци имат мнение как да се подобри животът на острова. Но въпреки протестите и неоспоримите трудности, пред които е изправен кубинският народ, мнозинството като цяло продължава да демонстрира, че поддържа системата. Властите очакват – а и вероятно са се погрижили – годишнината на Фидел да потвърди това.
Според някои анализатори, на острова продължава да действа една авторитарна, или най-малкото принудителна система, която изисква лоялност и подчинение. Според други, интензивността на възпоменателните събития ще покаже, че поколението, което обичаше Фидел и помнеше предреволюционна Куба, е оредяло.
Тази генерация скърби за политика и революционера от своята младост, средното поколение реалистично отблелязва края на една епоха, а с оглед честите протести, най-младите кубинци биха искали да станат свидетели на нов исторически период, в който да живеят и да се реализират при по-добри условия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
