
Еволюция: Африканските слонове вече се раждат без бивни заради бракониерите
- Свят
- Текст:

Математическото моделиране, проведено от еволюционния биолог Шейн Кембъл-Стейтън и колегите му от Принстънския университет (САЩ) потвърди, че убийството на слонове с бивни от бракониери е довело до раждането на по-голям брой от потомството без бивни, съобщава авторитетното научно списание Science.
Отбелязва се, че търговията със слонова кост е използвана за финансиране на гражданската война в Мозамбик от края на 70-те до началото на 90-те години на миналия век, а бракониерството е довело до намаляване на популацията на слоновете в националния парк Горонгоса на 90% - от повече от 2,5 хиляди животни, до около 200 в началото на 2000-те години.
Междувременно, ако преди войната около 18,5% от женските индивиди по рождение не са имали бивни, то сред 91 женски слона, родени след войната, този дял се е увеличил до 33%.
Изследователите отбелязват, че липсата на бивни се наблюдава само при женските слонове и предполагат, че това се дължи на мутация в X хромозомата, която е фатална за мъжкия индивид.
Изучавайки геномите на слоновете, учените са идентифицирали два вероятни кандидат-гена: AMELX и MEP1a (при хората тези гени участват в растежа на резците - еквивалент на кучешките зъби и бивните при животните).
Също така се отбелязва, че животните без кучешки зъби ядат друга храна, най-вече трева, за разлика от слоновете с бивни, които например могат да обелват кората от дърветата - промените в рациона им могат да променят целия ландшафт.
В крайна сметка генетичните промени водят до това, че като цяло се раждат по-малко мъжки слонове, което може да забави възстановяването на популацията, независимо, че бракониерството в парка вече е преустановено, се посочва в публикацията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
