
Летящи микрочипове, пренасяни от въздуха, създадоха в САЩ
- Технологии
- Текст:

Учени от Северозападния университет в САЩ, заедно с колеги от Корея, Китай и Великобритания, разработиха летящи микрочипове, които наистина могат да се нарекат миниатюрни – дължината им не надвишава няколко милиметра. Устройствата се състоят от микропроцесор с размер на песъчинка, сензори, антена, модул за памет и захранващи елементи.
Както съобщава професор Джон Роджърс, един от инициаторите на изследването, конструкцията на микрочипите е копирана от подобните на перка семена на мадагаскарската лиана Tристалатея. Благодарение на аеродинамичните си характеристики, те се задържат във въздуха за дълго време и бавно и плавно се приземяват. Според учените тези семена имат съъвршената конструкция, за да се копират електронни летящи микроустройства от тях.

Микрочиповете могат да се използват за измерване и контрол на замърсяването на въздуха, вирусите и много други задачи. Всъщност, с тяхна помощ може да се събира всякаква информация и да се предава на смартфона или компютъра на оператора.
При това микрочиповете могат да летят самостоятелно, без да имат вградена перка – само за сметка на въздушнитепотоци, а енергия за презареждане могат да получават от околната среда. "Нашата цел се състоеше в това, да добавим на малки електронни системи свойството да летят с идеята, че тази нова възможност ще ни позволи да разпространяваме высокофункционалните миниатюрни електронни устройства за измерване на параметрите на околната среда, мониторинг на замърсяванията, наблюдение на население или проследяване на заболявания" – казва проф. Джон Роджърс.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
