
Избори по бразилски - Жаир Болсонарио (или като Дилма Русеф)
- Свят
- Текст:

Известен с пренебрежението си към общественото мнение в страната и извън нея, провалил се в борбата с ковид-пандемията, влязъл в остри противоречия с организациите на коренното население заради политиката му да усвоява земи в района на девствената амазонска джунгла, Жаир Болсонарио на пръв поглед не си прави илюзии за възможностите пред него. Според wionews.com, десният популистки лидер предвижда за себе си три опции – да го убият, да го хвърлят в затвора или... да го преизберат.
По време на предизборната му кампания през 2018, Болсонарио едва оцеля от смъртоносно наръгване с нож. Все пак 66- годишният президент се надява през следващата година да го преизберат и отсега предупреждава, че може да не приеме изборните резултати от електронното гласуване, въпреки уверението на избирателните власти, че системата няма проблеми.
На среща с лидерите на християнските партии вчера, Болсонарио продължи с критиката си към електронния вот: „Имате президент, който нито желае, нито ще предизвиква противоречия, но в този живот всичко си има граници и аз повече не мога да продължа да приемам това”, каза той, след което прикани християнските лидери да се присъединят към националния митинг в негова подкрепа на 7 септември.
В петък 150 представители на коренното население протестираха пред президентския дворец преди решението на върховния съд относно правата им над земите, които обитават от незапомнени времена. Болсонаро е за отмяната на правата на коренното население и заяви, че те са пречка за разрастването на селското стопанство.
Коронавирусът уби над половин милион души в Бразилия, докато страната се задъхва под ударите на висока инфлация, глад и безработица. Страната вече две години отменя и един от най-големите културни символи на Бразилия – карнавалът в Рио де Жанейро.
*Дилма Вана Русев (на португалски: Dilma Vana Rousseff) е бразилски икономист, политик, 36-ият поред президент и първата жена-президент на Бразилия.
През декември 2015 г. федералния сенат на Бразилия започва гласуване за нейния импийчмънт по обвинения за нарушаване на бюджетните закони. В началото на август 2016 г. е обявена за виновна след гласуването, завършило с 61 на 20 гласа за свалянето ѝ от власт. Вицепрезидентът ѝ, Мишел Темер, встъпва във власт като президент на 31 август 2016 г.
Нейният баща Петър Русев от Габрово е бил близък приятел на Елисавета Багряна. Като активен член на БКП през 1920-те години е принуден да емигрира от България през 1929 г. във Франция, където започва да изписва фамилията си с Rousseff. Вече овдовял, със син Любен, пристига в Бразилия през 1930-те години. Преселва се в Буенос Айрес, Аржентина, за няколко години. Завръща се и се установява в Бразилия, където постига успехи като юрист и строителен предприемач.
В Бразилия се жени за Дилма Жане Силва, от която има 3 деца: Дилма Русев, Игор (юрист) и Жана (1951 – 1977). В България Дилма Русев има заварен брат – инженер Любен Русев (починал в София през 2007 г.), с когото никога не се е срещала.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
