
Шпионският софтуер Pegasus – обект на мащабно медийно разследване
- Технологии
- Текст:

Глобално медийно разследване разкри, че хакерският софтуер за подслушване на телефони Pegasus, създаден в Израел, е бил използван в целия свят за подслушване на политици, журналисти, неправителствени организации и други, макар производителите му да твърдят, че са го продавали само на правителства.
Медиите бият тревога, защото според тях Pegasus е само една от формите за подслушване, и то далеч не най-мощната. Кибершпионажът стана жизненоважен за всичко - от националната сигурност до корпоративната конкуренция. Всички държави (и множество корпорации!) са закупили или разработват поне стотина версии за кибершпионаж, далеч по-мощни от Pegasus.
Високотехнологичното подслушване се превърна в индустрия за милиарди. Разбира се, най-шумно изразяват възмущението си подслушваните журналисти, но осъзнават, че това е само малък страничен ефект от много по-голяма игра.
Корпоративният свят изцяло разчита на хакерство. От съображения за сигурност много инвестиционни банкери сменят паролите си всеки ден, а телефоните си всяка седмица. Малко търговско разузнаване може да донесе милиарди печалба. Търговският шпионаж редовно атакува високите технологии, но и конвенционални индустрии като автомобилостроенето, хранителната индустрия, веригите за доставки.
Високите морални стандарти стават изчезваща характеристика в света на бизнеса, да не говорим за политиката, където скоро се установи, че САЩ, са подслушвала политически и държавни лидери дори от съюзнически страни, вкл. Ангела Меркел, Еманюел Макрон, Борис Джонсън и др.
Втората световна война е спечелена главно заради факта, че британците разбиват военните кодове на Германия, а САЩ - на Япония. Но какво ще стане, ако днес държавите се въвлекат в реципрочен процес, за да проникнат взаимно в отбранителните си системи? Завихря се смъртоносна надпревара във въоръжаването, опасна игра, в която никой не може да си позволи да изостава, но и никой няма да спечели.
Не са защитени дори страните и корпорациите с най-мощни антихакерски системи. На какво да се надяват тогава гражданите?
Организациите за киберсигурност изчисляват, че всеки имейл и телефонно обаждане се наблюдава от най-малко сто невидими приложения, 52% от които частни играчи, и 48% държавни. Комппрометирани са 70% от уебсайтовете по света, вирусите се увеличават с 66% годишно, като едни само да наблюдават и записват, а други директно целят да унищожат IT-системите. Наблюдават се финансови транзакции, имейли и телефонни разговори, всяко едно движение на обекта и семейството му. Поверителността всъщност е била илюзия много преди появата на на Pegasus.
Държавите се подлушват взаимно и същевременно харчат милиарди за киберсигурност, но кибершпионажът не е монопол на правителствата. Наркобароните и терористичните групировки използват хакерството като нискорисков начин за проникване в най-мощните национални системи. Хакерите блокират обществени и бизнес структури и ги „размразяват” едва след като получат милиарди откупи. Всеки религиозен фанатик може да проследи и унищожи нищо неподозиращ атеист.
Това не е извинение, че правителствата шпионират своите граждани с Pegasus или други приложения. Като институция обаче, държавата има огромни правомощия да използва подслушватето в интерес на националната сигурност и няма как да се откаже от тази власт. Дали ще злоупотреби с нея е въпрос без отговор.
Разбира се, личната поверителност има значение. Тя трябва да е защитена от закона и подобни уверения ни атакуват от всеки сайт, който съзнателно или случайно посещаваме. Изглежда обаче, че това е най-малкият проблем на киберсигурността.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
