
Как зелени фасади могат да помогнат в борбата със замърсяването на въздуха
- Домове
- Източник: CNBC
- Автор:

Миналата седмица корпорацията City of London обяви, че е издала разрешение за „жива стена“ на сграда, разположена на метри от река Темза. Планирана за завършване догодина, пететажната стена ще използва рециклиран алуминий и компост, получен от градински отпадъци, които са рециклирани.
Стената е проектирана от Red Squirrel Architects за PSR Agency Limited. Според Лондонската управа, Veolia U.K. - фирма, специализирана в управлението на енергията, водата и отпадъците - ще достави алуминия за проекта. Рециклираният компост ще се използва за засаждане.
В изявление, публикувано миналия четвъртък, Майлс Грифис, директор на Red Squirrel Architects, заяви, че има „ясни и очевидни ползи за нашия градски пейзаж при приемането на принципи на кръговата икономика, рециклирането и екологичното озеленяване“.
По целия свят са разработени проекти за озеленяване на фасадите и покривите на градските сгради. Те включват Bosco Verticale или Vertical Forest, жилищно строителство на две кули, чиято външност е покрита с растения и дървета.
Конгресният център във Ванкувър, Канада, е домакин на „жив покрив“ на шест декара, който се гордее с над 400 000 „коренни растения и треви от 25 различни растителни видове от Тихоокеанския северозапад“. Според центъра покривът „действа като изолатор“, като помага за намаляване на топлината през летните месеци и на топлинните загуби през зимата.
Самият Лондон вече е дом на няколко интересни примера. Те включват жива стена в хотел Athenaeum. Стената, проектирана от френския ботаник Патрик Блан, се изкачва до 10-ия етаж на сградата и използва редица растения.
Извън английската столица в началното училище в Шефилд, Северна Англия, в края на миналата година беше инсталирана 200-метрова зелена бариера против замърсяване. Идеята зад бариерата BREATHE, както е известно, е да действа като филтър срещу замърсяването на въздуха от пътния трафик.
„Когато използвате растения за смекчаване на замърсяването на въздуха, трябва да бъдете много, много внимателни, защото в някои случаи можете да го влошите“, казва Мария дел Кармен Редондо Бермудес, докторант в Центъра за устойчиво бъдеще на Грантъм към университета в Шефилд.
„Трябва наистина да мислите за дизайна: за това къде духа вятърът, кои растения използвате, посоките на вятъра, защото искате да създадете по-чиста зона.“ При грешен дизайн човек може да създаде зона с по-голямо замърсяване, обясни тя.
В България една от сградите, които са озеленени с жива фасада, се намира в Пловдив, на ул. „Авксентий Велешки". Надяваме се скоро да виждаме все повече проекти и сгради, които да вкарват комфорт и уют и да са полезни за околната среда.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
