
Чешка пивоварна печели наградата „Европейско наследство”
- Smart Life
- Текст:

Наградата ще бъде връчена следващия месец във Венеция. Ще я получи чешкият архитект Павел Проуза, който е възстановил почти напълно опустошената сграда на историческата пивоварна. В обекта от епохата на Ренесанса в Лобец, село северно от Прага, сега отново се произвежда бира, след като архитектът и съпругата му влагат всичките си спестявания в тази високорискова инвестиция.
Но рискът изглежда им се отплаща, тъй като пивоварната вече произвежда почти 100 000 литра бира годишно, която не остава неизпита в страната, известна с любовта си към пенливата напитка – Чехия е първа в света по консумация на бира със 139 литра на глава от населението годишно и през последните десетилетия в страната никнат стотици малки пивоварни.
Двамата Проуза купили полусрутената сграда през 2007 г в плачевно състояние, макар че в началото на миналия век Лобецката пивоварна произвеждала над един милион литра бира годишно. Предприятието процъфтява до Втората световна война, но след това било национализирано и новата комунистическа власт превърнала сградата в складове, работилници и работнически жилища.
След падането на комунизма, бившата пивоварна сменя няколко собственика, но всичките я използвали основно като източник на строителни материали. От ценните пивоварни съоръжения останали само два водни резервоара - „бяха твърде големи, за да ги отмъкнат“, казва Проуза.

Със собствените си спестявания, плюс банкови заеми и субсидии от местните власти и ЕС, семейството започва ремонт и търсейки оптимални икономии, през 2014 г. двамата продават апартамента си в Прага и се местят Лобец. Година по-късно отварят пивоварната, ресторант и малка музейна експозиция. „Вече осем години печелим. Тази година нямахме нужда от субсидии”, казва Проуза.
Техният майстор пивовар - местен ентусиаст - произвежда стандартния лагер, но и бира по местни рецепти, подправена с билки, които Проуза отглежда в градината. Пивоварната е популярна цел за колоездачи от Прага и страната, но се развива и като културно пространство с програма от концерти и изложби.
„Смелият проект е пример за успешно управление с ограничен финансов ресурс”, пише в оценката на Europa Nostra Award. „Възраждането на пивоварната върна живота в селото и дори мотивира някои от съседите на пивоварната да ремонтират жилищата си в първоначалния им стил”, казва пред AFP кметът на Лобец Зузана Симонкова.
Павел Проуза описва себе си като "мениджър, шеф, градинар, качествен контрол, сервитьор и чистач, винаги на повикване” в пивоварната. Двойката, която има три деца, сега се е насочила към реставрацията на историческа вила. „Това сме научени да правим и трябва да го правим – да спасяваме стари сгради и... да сервираме бира”, казва специалистът по архитектура, с поглед към следващия „смел проект”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
