
Хората от руска Арктика обсъждат проблемите си с швейцарски инвеститори
- Свят
- Текст:

Арктическият регион се развива бурно, търпи бързи промени и привлича все повече и повече международно внимание и инвеститорски интереси. Швейцарските банки Credit Suisse и UBS също са инвестирали в руския далечен север. В тази връзка представители на местни общности от руска Арктика в началото на месеца са изминали 4800 км, за да пристигнат в Швейцария и да насочат вниманието на швейцарските инвеститори към трайните последици от поредицата екологични катастрофи, предизвикани от най-големия в света производител на никел и паладий Nornickel, с основна база в гр. Норилск, съобщава swissinfo.ch и сумира основните теми.
Активистите са посочили някои от опасните прецеденти. Например на 29 май 2020 г. резервоар на Nornickel е излял в две реки около 21 000 тона дизел, плюс редовното изтичане на железни оксиди във водоизточниците и почвата. Пожар в депо за промишлени отпадъци на компанията през 2020 г. е покрил тундрата с дим, задушавайки флора, фауна и хора. Промишлена авария в преработващо предприятие на Nornickel през февруари тази година е довела до смъртта на трима души, а други трима са били тежко ранени.
Поминъкът на местното население в този труден за живот район е риболов, отглеждане на елени и търговия с местни продукти. При тези екологични бедствия хората все по-често са принудени да местят стадата си и да търсят чисти водоеми за риболов далеч навътре в тундрата.
Това обаче е само върхът на айсберга според участниците в контактната група. Те са се срещнали с представители на Credit Suisse, UBS и с дъщерната компания на Nornickel, Metal Trade Overseas AG в Цуг, швейцарски кантон с ниски данъци, популярен сред търговците на суровини. Активистите са разкрили тежките социални последствия от екологичните катастрофи и са изразили надежда, че всички страни ще се ангажират с изискването Nornickel да промени практиките си.
През 2019 г. оборотът на Nornickel е $ 14 млрд., а печалбата - $ 6 млрд. Металите, които предприятието произвежда, са ключови за бързо развиващата се индустрия на електрическите автомобили. Credit Suisse и UBS са сред десетте най-големи инвеститори в Nornickel, с акции и облигации на стойност съответно $ 27 млн. и $ 45 млн., като освен това Credit Suisse са кредитирали Nornickel с $ 268 млн.
И двете банки заявиха, че не коментират отношенията си с клиенти, но оглеждат много внимателно сделките с компании от такива чувствителни сектори. Финансовите институции посочиха, че няма да правят бизнес, който застрашава или използва коренното население и е свързан с екологични и социални щети.

Основните производствени структури на Nornickel са на полуостров Таймир и Колския полуостров. И в двата региона производството на компанията е заплаха за живота на местните общности. Изследване на NASA по поръчка на Грийнпийс показва, че според сателитните данни топилните на Nornickel в Арктика са с най-високи емисии на серен диоксид в света и съставляват 50% от емисиите му в Русия.
Бъдещето на Арктика, устойчивото ѝ развитие и опазването на арктическата природа са фокусът в дейността на т.нар. Арктически съвет, в който членуват Канада, Дания, Финландия, Исландии, Норвегия, Русия, Щвеция и САЩ. Структурата е първият междуправителствен и засега единствен форум, който дава на местните общности статут на пълноправен участник по всички въпроси от компетенците на съвета.
Като инвеститор Швейцария е сред страните наблюдатели и смята, че темповете на икономическата активност в Арктика повишават риска от промишлени аварии и респ. от екологични бедствия, което е финансов риск за инвеститорите, но и фундаментална заплаха за съществуването на коренното население. В тази връзка Швейцария призовава за научно сътрудничество и общи мерки в опазването на арктическата природа и подкрепата за местните общности.
В Далечния север, Сибир и Далечния изток на Русия живеят 270 000 души - на пръв поглед голяма цифра, но много малка част от руското население. Жителите на тези слабо населени райони са почти на последно място в страната по приходи и продължителност на живота.
През май тази година Русия пое ротационно председателството на Арктическия съвет и обяви устойчивото развитие на района за основен приоритет, внимателно балансиран между добива на ресурси, екологията и социалните проблеми. Бъдещето ще покаже какво ще донесе това на хората в руска Арктика.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
