
Евросредства за опазване на околната среда и подпомагане на туризма
- ЕС
- Текст:

България ще има достъп до европейско финансиране за изпълнение на съвместни проекти заедно с 67 региона на Средиземно море по новата Програма за транснационално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ Средиземно море“ 2021-2027 г. (Програма Евро Мед 2021-2027). Страната ни е включена за първи път в нея, като проекти ще могат да се изпълняват на цялата ѝ територия, съобщи пресцентърът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). От българска страна национален орган на програмата ще бъде МРРБ.
Общият прогнозен бюджет на инструмента за периода 2021-2027 г. е около 230 милиона евро, осигурени от Европейския фонд за регионално развитие и национален принос от държавите участници.
Програма Евро-МЕД 2021-2027 включва най-вече крайбрежните региони и острови в десет държави-членки на ЕС. Освен България, с цялата си територия участват Хърватия, Кипър, Гърция, Италия, Малта и Словения. Включени са и 11 региона от територията на Испания, 5 региона от Франция, 3 региона от Португалия, както и държавите кандидат-членки на ЕС: Република Северна Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора и Албания.
Програмата ще финансира мерки в областта на иновациите и новите технологии - проекти за повишаване на капацитета за иновации на публичните власти и частните субекти за прилагане на решения за устойчива и зелена икономика и по-екологична среда за района на Средиземно море. Във фокуса на програмата е и опазването на околната среда, като са предвидени мерки за решаване на общи проблеми, свързани със замърсяването на морските територии, управлението на отпадъци, опазването на биологичното разнообразие и др.
Борбата с изменението на климата също е сред приоритетите, като е дадена възможност за съвместни проекти за управление и минимизиране на рисковете от природни бедствия. Програмата ще има за цел и да насърчи прехода към кръгова и ефективна икономика – насърчаването на зелени технологии, внедряване на екологосъобразни системи за възобновяеми енергийни източници, енергийната ефективност, синя икономика и др., както и подпомагане на сътрудничеството между национални, регионални и местни власти.
Отчитайки икономическата значимост на сектор „туризъм“ за регионите в Средиземноморието, както и последиците от социално-икономическата криза вследствие на пандемията от COVID-19, развитието и подпомагането му ще бъде един от основните приоритети.
Очаква се програмата да бъде финализирана в рамките на следващите няколко месеца и внесена за одобрение към ЕК през второто шестмесечие на 2021 г.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
