
Коя е била най-ужасната година в човешката история
- Екология
- Текст:

Но според учените най-злощастната година в цялата история на човечеството е била 536 г. след Христа. Тогава вулканичните изригвания са предизвикали задържането на гъста мъгла, която на практика почти е лишила голяма част от света от слънчевата топлина. В продължение на цяла година и половина Европа, Близкият изток и части от Азия денонощно са били обгърнати от задушлива пелена, а температурите през лятото на 536 г. са паднали до около 1,5 °– 2,5 °C. Данните са получени от изследвани проби, взети от ледниците из различни части на земното кълбо.
През лятото на 536 г. е валял сняг на много места по света и посевите са били унищожени. Аномалиите са довели до масов глад и недоимък. Последвало е най-студеното десетилетие за последните 2300 години и човечеството е преживяло едни от най-тежките си години. В своите летописи ирландските монаси описват тези събития лаконично със следните редове:„нямаше хляб от 536 до 539 година“.
Изследователите знаят, че средата на шестото столетие е наричана „тъмните години”, но доскоро странните облаци, описвани в голям брой писмени източници по целия свят, представляваха загадка. Преди три години изследванията на полярния лед в Гренландия и Антарктида дадоха възможност на учените да добият представа за гигантските размери на бедствието в онези години, довело до мащабни промени в околната среда. Но едва сега след последния изключително точен анализ от ледник в Швейцария, направен от екип изследователи под ръководството на археолога Майкъл Маккормик от Харвардския университет, се изясни истинската причина за тези явления.
Според изследването, публикувано в списание Antiquity, в началото на 536 г. е имало вулканично изригване в Исландия, което изхвърлило огромно количество пепел в атмосферата над Северното полукълбо. Последвали още две изригвания през 540 и 547 г., които е много вероятно да са се случили в Северна Америка. Към всичко това се прибавил и опустошителният ефект от бубонната чума. И Европа изпаднала в истинска икономическа и социална деградация, продължила почти век.
Изригванията хвърлили голяма част от света в тъмнина и студ, тъй като отделените вследствие на вулканичната дейност големи количества сяра, бисмут и други елементи в атмосферата образували аерозолен „воал“. На практика той отразил слънчевите лъчи обратно в Космоса, охлаждайки земята.
Едва около 640 г., според изследователите, друга следа в ледника сочи нарастване на количеството олово в атмосферата, което показва възраждане на добива на сребро. Това дава основание на учените да предположат, че по това време вече е започнало възобновяването на търговията и на европейската икономика.
Затова от изследователския екип се шегуват, че ако смятате, че 2020 г. е била най-лошата в живота ви, помислете си отново дали бихте искали да преживеете събитията от 536 г., сполетяла дедите ви.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
