
Изкуствен интелект се научи да чете човешки мисли

Международен екип от учени е изчислил предпочитанията на хората и е генерирал външен вид, който те смятат за симпатичен. 80% от тях са преминали „теста за привлекателност“, пише ieeexplore.ieee.org.
Екип от изследователи е разработил изкуствен интелект (ИИ) за четене на мисли. Той прочита личните предпочитания на човек и може да създаде портрет с външен вид, който ще се хареса на потребителя. Системата използва предпочитанията на човек, за да създава портрети на хубави хора, които всъщност не съществуват.
Това заявиха учени от университетите в Хелзинки и Копенхаген. Те публикуваха статия, описваща подробно системата, чрез която компютърно-мозъчният интерфейс се използва за прехвърляне на данни към системата на ИИ. След това интерпретира данните и ги използва за обучение на генератора на изображения.
След като предпочитанията на потребителя били интерпретирани, машината генерирала нова поредица от изображения, настроени да бъдат по-привлекателни за потребителя. След анализ изследователите установяват, че 80% от персонализираните изображения, генерирани от машината, са преминали теста за привлекателност.
Първоначално изследователите поставили пред генеративна невронна мрежа (GAN) задачата да създаде стотици изкуствени портрети. Изображенията били показвани на 30 доброволци, които били помолени да обърнат внимание на лица, които намират за привлекателни, докато мозъчните им реакции се записвали с помощта на ЕЕГ.
След това изследователите анализирали данните на ЕЕГ, използвайки методи за машинно обучение, свързвайки отделните данни чрез мозъчен компютърен интерфейс (BCI) към генеративна невронна мрежа.
Изследователите отбелязват, че в ръцете на корпорациите този инструмент може да стане „плашещ“. Някои компании могат съзнателно да генерират изображения и да създават по-подходящи насочени реклами или политически кампании.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
