
Книгоиздателите отбелязват 30% спад в продажбата на книги у нас
- Култура
- Автор:

Браншовата организация Асоциация „Българска книга” проведе сред своите членове проучване, което показа, че последствията от кризата с COVID-19 са довели до спад в продажбите на книги с 30%, съобщават от асоциацията. В анкетата, проведена в началото на месец ноември, участват 67 респонденти, от които 77,6% издатели, 6% книготърговци и 16,4% съчетаващи двете качества. Целта на проучването е да проследи как се отразяват върху книгоиздателския бранш кризата с COVID-19 и мерките за подпомагане в сектора. За съжаление, резултатите показват сериозно намаляване на обема на пазара на книги у нас.
Анкетата показва, че за периода януари - октомври 2020 г. общият спад при продажбите на книги е между 20% и 30% спрямо същия период през 2019 г. Повече от половината от участвалите в анкетата книгоиздатели и книготърговци посочват месец април като месеца с най-малко приходи, следван от месец май. През този период спадът в продажбите на книги е между 50% и 70%, според данните от проучването.
Значителна част от анкетираните - 72%, заявяват, че само частично са успели да възстановят дейността си след тежкия удар, нанесен върху книжния бизнес в периода март-май, а 18% продължават да изпитват изключителни сериозни затруднения.
Близо 30% от анкетираните са били принудени да намалят служителите си с до 20% спрямо общия брой на персонала отпреди пандемията.
Намаляването на ДДС за книгите от 20% на 9% като временна мярка в подкрепа на сектора е резултирало в повишение на печалбата, според 37% от участниците в проучването. 85% от анкетираните издатели и книготърговци смятат, че е наложително мярката да стане постоянна, както от години е в европейските държави.
Едва 18% са усетили ефект от средствата, отпуснати от Министерство на културата за попълване на библиотечните фондове в двете конкурсни сесии в рамките на настоящата календарна година.
Според 76% от респондентите мерките в подкрепа на книгоиздаването и книготърговията, предприети от държавата, са недостатъчни. Освен намалената ставка на ДДС за книгите да стане постоянна мярка, представителите на бранша, участвали в проучването, са на мнение, че следва да се отделят значително повече средства за обновяване на библиотечните фондове, да се предприемат решителни действия за борба с интелектуалното пиратство и да се предвиди заплащане на репроправата и на възнагражденията за отдадени под наем книги.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
