
Конгресният туризъм се нуждае от дългосрочна държавна подкрепа
- Туризъм
- Автор:

Усилията, за да се спечели едно голямо събитие, се равняват на тези, които са нужни, за да се спечели домакинство на Олимпиада. Ползите за икономиката са съпоставими с тези от олимпийски игри. Това каза доц. д-р Румен Драганов (Български туристически съюз), на пресконфенерция след учредяването на Българска конфедерация на туристическия бизнес.
"При подготовката на мащабни събития трябва да имаме подкрепата на всички институции: Президент, Министерски съвет, кметове на общини. Само така можем да посрещаме и обслужваме големи конгресни мероприятия. Това не може да стане само със силите на Националния дворец на културата или която и да било друга конгресна институция.", допълни Драганов.
"Някой трябва да осигури билетите първа класа за членовете на бордовете на тези конгреси и конференции. Някой трябва да осигури хотелите, хранененето, лимузините. Държавата трябва да гарантира с имиджа си, че всичко това ще се случи.", обясни експертът. "Конгресният туризъм се нуждае от подкрепата на правителството в дългосрочен план."
"Времето за организация на едно събитие от момента на привличане на интереса на клиента, до създаването на възможност и условия то да се проведе, отнема меджду 2 и 3 години. Искаме да сме сигурни, че когато отмине пандемията, ще има бизнес за компаниите, които представляваме.", заяви Теодора Жилкова, Българско конгресно бюро.
"Конгресният бизнес е изключително тежко засегнат, както и цялата индустрия, свързана с него.", каза от своя страна Борислав Велков (Национален дворец на културата). Той подчерта значимостта на конгресния туризъм за българската икономика, като заяви, че само в организацията на едно единствено събитие участват между 10 и 15 компании, доставчици на различни услуги. "В момента те също са лишени от възможността да работят."
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
