
Политически лидер на Тибет на посещение в САЩ за пръв път от 60 години
- Свят
- Източник: Reuters.com
- Автор:

Лидерът на тибетското правителство в изгнание посети Белия дом. Визита на толкова високопоставен тибетски държавник се случва за пръв път от 6 десетилетия. Тази политическа маневра на САЩ се очаква да вбеси Китай, който твърди, че с действията си американската страна се опитва да дестабилизира района на Тибет.
Тибетският президент в изгнание Лобсанг Сангай бе поканен в Белия дом в петък, 20 ноември, за среща с официални лица, се казва в съобщение на Централната тибетска администрация, цитирана от Ройтерс.
„Проведената безпрецедентна среща вероятно ще зададе оптимистичен тон в отношенията между двете страни и ще допринесе за по-нормализирана обстановка при следващи подобни срещи“, се допълва още в съобщението.
Тибетското правителство в изгнание е базирано в град Дхарамсала, Индия.
Регионът на Тибет се превърна в една от причините за противоречия между САЩ и Китай, като отношенията между двете най-големи икономики в света са достигнали най-лошото си равнище от десетилетия.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео през юли обвини Китай в нарушаване на човешките права на хората в Тибет, като допълни, че американската страна подкрепя „значителна автономия“ за региона.
Властта в Пекин отвърна, като на свой ред обвини САЩ, че използват Тибет като средство, с което да разпространяват сепаратизъм и разделение на китайска територия. Китайската страна категорично отхвърли и възможността да си сътрудничи с новоназначения специален координатор на САЩ по тибетските въпроси, Робърт Дестро.
Китай поема контрола над Тибет през 1950 г. Според официалната власт в Пекин това е станало по пътя на „мирното освобождение“ на региона, което е помогнало на Тибет да отхвърли своето „феодално минало“.
Според критиците на китайската власт в Тибет, начело с духовния лидер в изгнание Далай Лама, Пекин упражнява „културен геноцид“ над населението там.
Китайският президент Си Дзинпин през август заяви, че Китай е трябвало да построи „непревземаема крепост“ в Тибет, за да съхрани националното единство на Китайската народна република.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
