
Очаква се натиск от страна на САЩ върху европейските газови проекти
- Гледна точка
- Автор:

Новата американска администрация ще окаже върху „Северен поток 2" и „Турски поток" по-голям натиск, отколкото досегашната. Това заяви в ефира на Bloombergtv Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи и на икономиката. Експертът очаква натиск да бъде оказан както върху Германия, така и върху Турция и България като ключови точки.
„Натискът при Байдън срещу изграждането на тези два основни газопровода ще бъде в пъти по-голям в сравнение с този, който оказа администрацията на Тръмп. САЩ счита „Северен поток" и „Турски поток" като врати, през които ще навлезе още повече руското политическо влияние в региона. Поради тази причина и фактът, че демократите исторически винаги са били по-конфронтационно настроени към Москва, ответният отговор на Белия дом на изграждането ще бъде жесток", каза Керемедчиев.
Той добави, че интерконекторът Гърция-България е от изключително значение, тъй като предоставя алтернатива на руските газови доставки. В този смисъл експертът оцени решението да се ускори неговото изграждане като правилно.
По отношение на външната политика на Байдън спрямо ЕС бившият външен зам.- министър изказа тезата, че „толерантността в сферата на икономиката и търговията няма да бъде значително увеличена". Той очаква, че разногласията по отношение на европейските мита върху американския внос ще продължат. „Търговският дефицит между САЩ и ЕС е огромен - 170 млрд. долара годишно. Това означава, че САЩ губят около половин трилион долара в търговията си с Европейския съюз, а никой американски президент няма да позволи икономиката на страната му да губи", заяви експертът.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
