
Какво е дигиталното евро и кога да го очакваме?
- Крипто
- Автор:

До средата на 2021 г. трябва да се реши дали този проект да стартира на практика.
Времето на монетите и банкнотите изглежда си отива с по-бързи крачки, отколкото сме очаквали. Когато говорим за „пари", все още асоциираме думата с банкнота, но възходът, който криптовалутите бележат в последната година, подсказва, че е време да преосмислим навиците си по отношение на средствата за разплащане. Дигиталното евро е само един от вариантите, които ни се предоставят за в бъдеще. На 12 октомври Европейската централна банка задвижи своя експериментална програма, с която да реши дали да създаде дигитално евро за своя 19-членен валутен клуб, в който се очаква да влезе и България. Очаква се валутата да е в противовес на плановете на централните банки за собствени криптовалути.
Професор Дейвид Йермак, преподавател в Ню Йорк и специалист по дигитални валути, прогнозира в интервю за БНР, че до 2023 г. е възможно да имаме дигитално евро. „Всички централни банки по света обмислят идеята за дигитална суверенна валута", каза той, като подчерта, че това е отговор на изискването на част от населението да има по-голям достъп до цифрови плащания, и то подсигурени от централна банка. Според него достигането до това ниво на развитие на разплащанията е неизбежно.
„Дигитaлнaтa вaлyтa e ecтecтвeн oтгoвop нa нoвитe peaлнocти, ocoбeнo cpeд млaдитe, ĸoитo изпoлзвaт вce пo-чecтo цифpoви плaщaния", отбелязва и пpeзидeнтът нa Eвpoпeйcĸaтa цeнтpaлнa бaнĸa Kpиcтин Лaгapд в интepвю зa фpeнcĸoтo издaниe Lе Моndе. Валутата би пoмoгнaлa зa yĸpeпвaнeтo нa eвpoтo в мeждyнapoдeн плaн, ĸaтo cъщeвpeмeннo щe peдyциpa paзxoдитe зa пapични пpeвoди мeждy дъpжaвитe. Дигиталното евро щe бъдe пo-eфeĸтивно, пo-eвтино, по-екологично, щe зaщитaвa нeпpиĸocнoвeнocттa нa личния живoт и щe ocигypявa пo-дoбpa пpocлeдимocт, добавя Лагард.
Ако дигиталното евро влезе в употреба, за първи път ще бъде възможно физическите лица да имат депозити директно в ЕЦБ, което ще е по-безопасно за тях, защото търговските банки могат да фалират, а парите в брой носят риск от кражби, изгубване или унищожаване. За момента цифровата валута само ще допълва конвенционалните парични средства, без да ги замества, според доклада, изнесен по темата през октомври. „Отворен е въпросът за стойността на тези активи и как те са обезпечени. Досега отговорът е ясен - с валутните резерви на централните банки", обяснява проф. Йермак. Търсената стабилност може да бъде постигната, ако се използват ресурсите и авторитетът на централните банки, които да създават собствени виртуални валути (или така наречените фиатни пари), известни като CBDC (Central bank digital currency), декларирани и издавани от държавата.
Блокчейн компанията Monerium, която е приела мисията да направи „дигиталната валута достъпна", смята, че всъщност пътят до дигиталното евро е много по-лесен и кратък, отколкото в момента го представя Европейската централна банка. През лятото на 2019 г. това беше първата компания в света, която получи официален лиценз от исландските регулатори за предоставяне на услуги за електронни пари в Европейското икономическо пространство.
Предстои ЕЦБ да извърши поредица от експерименти за осъществимостта на цифровото евро през следващите шест месеца. Целта е около средата на 2021 г. да се реши дали този проект да стартира на практика, или не. Вече има практически опити в тази посока: Китайската централна банка е започнала изпитания с цифрова валута в четири града още през април, във Франция също е започнал експеримент. „Ще отнеме между 18 месеца и четири години, за да видим как инициативата оживява", казва пред „Франс прес" източник, близък до проекта.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000