
Българите, работещи в чужбина, вече не изпращат пари
- България
- Автор:

Изпратените пари са с близо 65% по-малко, по данни на БНБ.
От началото на 2020 г. до края на август работещите българи зад граница са изпратили на близките и семействата си тук 291,2 млн. евро. Това е с близо 65%, или 545 млн. евро по-малко спрямо миналата година, показват изчисления на Investor.bg по данни на БНБ. За сравнение, за първите осем месеца на 2019 г. преводите са били в размер на 836 млн. евро.
Рестрикциите, свързани с разпространението на новия коронавирус, оставиха без работа милиони хора в целия свят и засегнаха предимно сектори, в които работят имигранти. Проблемът, изглежда, ще се задълбочи и с оглед на втората вълна на COVID-19, която заплашва множество работни места, особено в туризма. „В условията на икономическа криза и висока безработица, особено сред мигрантите, ние предполагаме, че тези плащания ще намаляват още", казва в интервю за DW говорителката на Световната банка Александра Клопфер Хернандез.
От данните на БНБ се вижда още, че намалението е драстично през всички месеци от 2020 г. след януари и февруари, когато преводите са на традиционните си нива от около 90-98 млн. евро. Най-слабият месец е април, когато емигрантите са превели 10,5 млн. евро. Това е прецедент в статистиката за последните 10 години (актуалните данни на БНБ започват от 2010 г.), отбелязва Investor.
По данни на Световната банка през 2019-а в глобален мащаб мигрантите са превели на своите семейства у дома 554 млрд. долара, като 133 млрд. долара идват от хора, работещи в Европа. През 2020 г. общата сума на преводите се очаква да спадне с цели 110 млрд. долара. В глобален мащаб тази тенденция застрашава сигурността на близо 800 милиона души, които разчитат на парите от чужбина за оцеляването си. Ако се сравняваме с другите нови страни членки на ЕС, зависимостта на България от емигрантските трансфери е най-сериозна. По данни на Световната банка за 2018 г. тези средства са 3,8% от БВП.
Според Института за пазарна икономика, когато се говори за емигрантски преводи, трябва да се отбележи тяхната социална роля - в общия случай те оказват решаващо влияние върху покупателната способност на голяма част от българите. Допитване на БАН сред емигранти в Испания, като част от анализ върху миграцията, показва, че около 72% от емигрантските парични трансфери от Испания в България се харчат за текущи разходи - храна и сметки, дрехи, наеми, ремонти, здраве.
В общия случай високата безработица и липсата на алтернатива в някои региони на България, както и по-доброто заплащане в чужбина карат всяка пролет хиляди българи да се отправят към Германия, Гърция, Италия или към някоя друга страна от ЕС. В продължение на няколко месеца те работят по строежи, в туристическия бранш или пък в селското стопанство. С парите, които успеят да спестят, мнозина осигуряват оцеляването на своите близки в България.
„Ако трябва да обобщим, социалната функция на емигрантските пари е изключително важна – реално те работят като паралелна, частна система за социална защита", отбелязва в свой анализ от 2019 г. ИПИ. За голяма част от семействата, които разчитат на тях, те са и единствената форма на социална защита.
Откъде идват парите?
Италия е сред страните от ЕС, която бе най-силно засегната от пандемията. В края на второто тримесечие от там в страната си дошли едва 2,2 млн. евро, при 19,9 млн. евро за същия период на 2019 г., което е спад от почти 90%.
В Испания също има огромна българска диаспора. Българите, които работят и живеят там, са изпратили на близките си тук само 4,2 млн. евро в края на второто тримесечие, при 38,4 млн. евро за периода януари-юни 2019 г.
Преводите от Германия също драстично намаляват. От 69,5 млн. лв. за второто тримесечие на миналата година те достигат до едва 7,7 млн. евро в края на юни тази година. България е на девето място по парични преводи от Германия, показват данните на Световната банка.
От Великобритания са дошли 3,5 млн. евро, при 28,2 млн. евро година по-рано.
Българите в САЩ са изпратили в родината си 8 млн. евро в края на второто тримесечие, при 63,4 млн. евро година по-рано.
Статистиката за паричните потоци от емигрантите не е съвсем точна, защото парите, които идват от българите, работещи в чужбина, всъщност са доста повече от отчитаното от БНБ. В данните на банката не се включват парите, донесени в брой, а освен това БНБ отчита само преводите над 2500 евро.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000