
Все повече турци се опитват да емигрират
- Акценти
- Текст:

При 4 милиона турска имигрантска общност, от януари до октомври 2023 г., само в Германия търсещите убежище турци са втори по брой бежански контингент – малко по-малко от сирийците, но повече от афганистанците, въпреки че Турция не е във война като Сирия и не преживява политически трусове като Афганистан, управляван от талибаните с железен юмрук.
„Все повече турци ще напускат страната си, защото виждат единственото си спасение в чужбина, докато режимът на турския президент Реджеп Тайип Ердоган разширява националистическата ислямска система“, каза пред i24NEWS Али Ертан Топрак, германски политик и юрист от кюрдски произход,.
Негов колега на политическото поприще, Джем Еркеси, турчин по произход, посочи в интервю за изданието, че по-голямата част от молбите за убежище в Германия и другаде идват от лица, смятани за противници на Ердоган, както и от активисти за правата на жените – особено след като Турция се оттегли от т.нар. Истанбулска конвенция, която беше подписала.
През януари тази година Европейският съд по правата на човека, на който Турция е член, постанови, че турските власти са осъдили „несправедливо“ и без реално основание хиляди турци, обвинени в принадлежност към „терористична група“. Доклад на Международната организация за правосъдие от 2022 г. сочи, че затворници са били премествани в затвори в цялата страна, след като се оплакали, че надзиратели ги малтретират и манипулират да се самоубият.
Заради ограниченията върху свободата на изразяване и несправедливите съдебни процеси много турски журналисти напуснаха страната, включително опозиционния журналист Джан Дундар. След като публикувал разследването си, че Турция снабдява ислямисти с оръжия, той е осъден на близо 28 години затвор като „терорист“ и от 2016 г.живее в изгнание в Германия.
Но емиграцията става все по-трудна перспектива, тъй като турските граждани, решили да емигрират в ЕС, трудно убеждават европейската имиграционна администрация, че в Турция са преследвани. В резултат на това „86% от турците, търсещи убежище в Германия, са принудени да я напуснат“, обяснява Али Ертан Топрак, посочвайки че през 2019 г. убежище са получили 47,4% от кандидатстващите, при едва 15% през 2023 г.

Дори в скандинавските страни, които бяха предпочитана дестинация за противниците на турския режим, политическите опоненти на Ердоган вече не се чувстват сигурни и не са добре дошли. В стремежа си да спечели съгласието на Ердоган за присъединяването на Стокхолм към НАТО, миналия март Швеция прие закон за борба с тероризма.
Но турският лидер не спря дотам. Настоявайки за „по-активни мерки срещу терористите“ (пради всичко от Кюрдската работническа партия, смятана от Анкара за терористична организация), Ердоган поиска още Швеция и Финландия да предадат „130 терористи”.
Много турски бежанци и политически анализатори виждат в тази тревожна ситуация и вина на европейските държави. Според Али Ертан Топрак, „страните от Европейския съюз споделят отговорността”, защото изпълнявайки много от исканията му, укрепиха властта на Ердоган, а сега „сметката плащат” неговите опоненти, принудени да напуснат Турция.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
