Русия и Украйна размениха военнопленници (обновена)

Русия и Украйна размениха военнопленници  (обновена) Снимка: pbs.org

Днес Украйна предаде на Русия 303 пленени военнослужещи и получи същия брой пленени украински войници

При първия кръг от размяната в петък 390 руски военнослужещи бяха разменени за толкова украинци, в т. ч. 120 цивилни. В събота страните размениха по още 307 пленници, а с днешния контингент завърши договорената на 16 май в Истанбул размяна на общо по 1000 военопленици

Според съобщения на руското министерство на отбраната, върнатите руски военнослужещи все още са в Беларус, където в близост до границата с Украйна и Русия се осъществиха размените. ТАСС публикува видео, което показва завърнали се руски военнослужещи, развяващи знамената на СССР и Руската империя – любими атрибути на руските националисти. 

В изявление украинският президент Володимир Зеленски уточни, че сред разменените са украински цивилни граждани, военнослужещи от Украинската армия и Националната гвардия, както и гранични служители. Снимки показват, че при размяната много от тях са в руско затворническо облекло.

Както съобщава Euronews, в повечето случаи семействата на украинските военнопленници не знаят къде и в какви условия държат близките им, нито дали са живи. По свидетелства на разменени украински военослужащи, 9 от 10 от тях са подлагани на физически и морални мъчения, включително сексуално насилие.

Особена тревога буди увеличаващия се брой екзекуции на пленени украински военни. Независимата международна комисия за разследване на Украйна към ООН потвърди 91 случая на екзекуции в периода от август 2024 г. до април 2025 г. Само преди дни, на 23 май се появиха съобщения за разстрела на още двама пленени украински войници. Според Главната прокуратура на Украйна от началото на войната руските сили са екзекутирали не по-малко от 150 пленени украински военнослужещи.

Един от източниците на Euronews - медицинско лице в бригада на украинската морска пехота, защитавала Мариупол - казва, че заедно с украинските войници Русия държи в плен хиляди украински цивилни, включително деца, „които нямат нищо общо с въоръжените сили на Украйна и трябва да бъдат върнати без никакви условия и споразумения“. 

По думите му, цивилните затворени украинци са основно жители на окупираните украински територии и ако искат просто да живеят, трябва да приемат руско гражданство. „Без руско гражданство вие сте никой, нямате никакви права“, казва свидетелят. 

В многобройни интервюта украински военнопленници споделят също, че многократно са били убеждавани да се присъединят към руските сили, за да „освободим Украйна и да продължим заедно да окупираме Европа“.

В същия дух звучи и изявление на руския външен министър Сергей Лавров пред завършилата преди дни научна конференция на високо ниво с тема „Исторически южноруски земи, национална идентичност и самоопределение на народите”: „На територията на Украйна милиони хора говорят руски, това е техният роден език и да бъдат поставени под ръководството на хунта, която е забранила дори да се говори на руски, би било много голямо престъпление“, казва първият руски дипломат, цитиран от ТАСС.

Очевидно Лавров има предвид управлението на украинския президент Володимир Зеленски, който отдавна е „трън в очите” на Москва. Наред с това анализатори отбелязват, че откакто Вашингтон и международната общност активираха инициативите за мирни преговори между Русия и Украйна, Кремъл оживено допълва обясненията за агресията си, подчертавайки своята „освободителна” мисия, респ., правото си да продължи войната.

От своя страна в събота украинският президент Володимир Зеленски във видеообръщение в Х/Twitter посочи, че Владимир Путин може да твърди, че е отворен за мирни преговори, но всъщност разиграва световните политически лидери, докато руската армия засилва атаките си на фронта и по граждански цели в Украрйна. Само през нощта на 24 май при комбинирани удари с дронове и балистични ракети са убити 13 украински граждани и ранени други 56. Атаките в ранните часове на днешния ден добавиха още 12 жертви, три от които деца.

Според руски източници, един от последните удари на руската армия е отговор на "безпрецедентното нападение с дронове" от страна на врага над Курска област, точно във въздушния коридор, където се е движил хеликоптерът на Владимир Путин при посещението му в района. Точната дата не се съобщава, но според областния главнокомандващ, става дума за времето между 20 и 22 май. 

"Водехме противовъздушен бой и едновременно осигурявахме безопасността на президентския хеликоптер. Мисията беше изпълнена", казва пред руски медии военният, прибавайки необходимия нюанс на храброст при първото посещение на руския президент в Курска област, след изтеглянето на украинските войски от района през март.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: