
Европейската комисия планира драстично да намали вноса на украинска захар
- ЕС
- Текст:

Европейската комисия (ЕК) може рязко да намали вноса на украинска захар във връзка с недоволството на производителите от ЕС от падането на цените на този продукт заради доставките, предаде агенция Reuters, позовавайки се на източници.
"Европейската комисия възнамерява рязко да намали вноса на украинска захар", се казва в материала на агенцията.
Според събеседниците на Reuters, въпросът е бил повдигнат от еврокомисаря на ЕС по земеделието Кристоф Хансен на среща с лидери на френски фермерски синдикати и представители на бранша в края на февруари в Париж.
Според агенцията, Хансен не е посочил колко може да бъде намален износът, но е заявил, че той ще бъде "значително по-нисък" от сегашните нива.
Припомняме, че през юни 2022 г. ЕС спря за една година митата за всички стоки, идващи от Украйна, за да помогне на Киев да увеличи износа си, което пък доведе до проблеми с продажбата на продукцията на европейските фермери.
В края на май 2023 г. безмитният внос беше удължен за още една година, до юни 2024 г. През февруари 2024 г. постоянните представители на страните-членки на ЕС в Брюксел се споразумяха за удължаване премахването на митата и квотите за внос на украински и молдовски селскостопански продукти в ЕС за още една година.
Предложението за търговски мерки за Украйна се отнася до удължаване на преустановяването на вносните мита и квоти за още една година: от 6 юни 2024 г. до 5 юни 2025 г. При това ЕС през юли, поради превишаване на ограниченията за внос, възстанови до края на годината отменените по-рано вносни мита върху украинската захар и кокошите яйца.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
