
Мъск реши да купи OpenAI, компанията създател на ChatGPT
- Актуално
- Текст:

В офертата за придобиване на OpenAI участва и компанията за изкуствен интелект (ИИ) на Мъск xAI, както и няколко компании за частни капиталови инвестиции, включително Baron Capital Group и Valor Management. Покупката предвижда придобиване на „всички активи“ на OpenAI.
Инициираният от Мъск ход открива нов етап в битката му с шефа на OpenAI Сам Алтман, който в отговор на офертата написа в Х: „Не, благодаря, но ако искате. ще купим Twitter за $ 9,74 милиарда“.
Мъск и Алтман имат дълга история. През 2015 г. двамата са съоснователи на OpenAI като организация с нестопанска цел, но отношенията им се влошават и през 2018 г. шефът на Tesla напуска. Смята се, че реакцията му е продиктувана от хода на Алтман да преструктурира OpenAI в печеливша търговска структура. Мъск приема това като предателство, посочвайки, че компанията е изоставила основната си мисия да разработи ИИ „в полза на човечеството”.
Но от OpenAI казват, ча за да разработят технологията са необходими пари, които печалбата на преструктурираното дружество може да осигури.
В изявлението си след офертата за придобиването Мъск е ясен: „Време е OpenAI да се върне към ИИ с отворен код, фокусирайки се върху безопасността, както беше някога. Ще се погрижим това да се случи“.
Същевременно, офертата ($ 97,4 милиарда), е доста под $ 157 милиарда - пазарната оценка на OpenAI от миналия октомври, и още по-далеч от настоящата стойност на стартъпа, оценяван на около $ 300 милиарда.
Все пак в изявление на кандидат-купувачите се каза, че консорциумът би бил „склонен да обмисли съпоставяне или надхвърляне“ на всяка потенциална по-висока оферта. Заедно с това, от консорциума посочват, че „Като съосновател на OpenAI и най-иновативен и успешен лидер в технологичната индустрия в историята, Мъск е в най-добра позиция да защитава и развива ИИ-технологията на OpenAI".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
