
Двустранната търговия между България и Кралство Саудитска Арабия бележи ръст от над 15%
- Икономика
- Текст:

Инвестиционните и търговските отношения между България и Кралство Саудитска Арабия имат огромен потенциал за развитие. Българският бизнес може да бъде надежден партньор за реализиране на съвместни инвестиционни проекти в редица области. Сред са земеделие и хранително-вкусова промишленост, информационни и комуникационни технологии, научно-изследователска и развойна дейност, електроника и електротехника, машиностроене, химическа индустрия, туризъм и др.
Това заяви заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов в рамките на участието му в 28-ата Световна инвестиционна конференция в Рияд.
На форума бяха представени предимствата на страната ни като инвестиционна дестинация. Той подчерта, че през първите осем месеца на 2024 г. двустранната търговия между България и Кралство Саудитска Арабия e достигнала 188 млн. щ.д., което е увеличение от 15,4% спрямо същия период за 2023 г.
„Българският износ за посочения период е на стойност 155,9 млн. щ.д., което е увеличение от 56,9 % спрямо същия период за 2023 г. Докато вносът от Саудитска Арабия за посочения период е на стойност 32,9 млн. щ.д.“, посочи Павлов. Икономическият заместник-министър допълни, че е идентифициран потенциал за износ за Саудитска Арабия на висококачествени български храни и селскостопански стоки, продукти на фармацевтиката и козметиката, ИТ продукти, продукти на машиностроенето, електрониката и електротехниката.
По време на посещението си в Кралство Саудитска Арабия зам.-министър Павлов се срещна с Мохамед Алсахеб, зам.-министър по инвестиционното партньорство в Министерството на инвестициите. Двамата обсъдиха възможности за сътрудничество в ключови сектори като инвестиции, енергетика, туризъм и иновации, с акцент върху разработването на конкретни проекти.
Павлов проведе среща и Албара Аскендарани, зам.-министъра на икономиката и планирането на Кралство Саудитска Арабия. Основен акцент в разговора между двамата бе поставен върху организацията на Смесена комисия за икономическо сътрудничество, чиято първа сесия цели да положи основите за задълбочаване на двустранното партньорство между България и Саудитска Арабия. Предвижда се комисията да се проведе в София с цел стимулиране на бизнес възможностите и инвестициите на двете страни.
Проведена бе и среща със зам.-министъра на индустрията и минералните ресурси, Халед Ал-Мудайфер. По време на разговора бе подчертана важността на глобалното сътрудничество, обучението на специалисти и споделянето на иновации. Особено внимание бе обърнато на обмяната на опит в сектора на минералните ресурси и интереса за партньорства с български компании от сектора.
Икономическият зам.-министър се срещна и с генералния секретар на Федерацията на саудитските камари, на която двете страни подчертаха общата си визия за растеж. Федерацията, представляваща 1,4 милиона бизнеса и движеща развитието на частния сектор в рамките на Визия 2030 на Саудитска Арабия, подчерта ангажимента си към насърчаване на международни партньорства и привличане на чуждестранни инвестиции. От страна на камарата бе изразена готовност да съдейства за организирането на бизнес и инвестиционен форум по време на междуправителствената комисия, както и бе проявен цялостен интерес за активизиране на контактите с българския бизнес чрез организиране на делегации, мисии и посещения.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
