
"Грийнпийс" и румънски природозащитници погнаха IKEA
- Актуално
- Текст:

Доклад на „Грийнпийс” сочи, че през последните 20 години са изчезнали над 50% древни гори в румънските Карпати - и причина за това е корупцията и лошото прилагане на закона в северната ни съседка. Около 3 000 кв. км румънски гори попадат в границите на Натура 2000, припомня Euronews.
Но дърводобивната индустрия в страната не случайно е известна като ”дървената мафия”. През 2019 г. изтекли данни от правителствен доклад разкриха, че всяка година в румънските гори се изсича почти 40 милиона кубически метра дървесина, повече от половината добита незаконно.
През 2020 г. Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу управляващите, заплашвайки, че в ще отнесе въпроса до Европейския съд. Но въпреки някои ограничени подобрения, Румъния не въвежда адекватна защита на едни от последните девствени гори в Европа, смятат румънските екологични организации Agent Green и Bruno Manser Fonds. Те са изследвали 9 горски територии, 7 от които собственост на Ingka Group, а 2 - обществени горски земи, свързани с веригата за доставки на IKEA.
Докладът им от април, наречен IKEA: Smart Outside, Rotten Inside („ИКЕА: умна отвън, гнила отвътре”), описва подробно поне 50 предполагаеми нарушения на румънското или европейското законодателството, в т.ч. интензивна безразборна търговска сеч, често над максималния допустим обем, включително в защитени територии със стари дъбови и букови гори.
В крайна сметка, еколозите стигат до извода, че едва 1% от общата горска площ на Румъния е адекватно защитена, 8% - частично, а останалите около 91% се използват за промишлен дърводобив, независимо дали се припокриват със зони, защитени по Натура 2000.
Към тези констатации докладът на „Грийнпийс” за Централна и Източна Европа и унищожаването на горите в Карпатите, добавя факта, че най-малко 30 продукта на IKEA, изнасяни от в 13 страни, в т. ч. Франция, Германия и Обединеното кралство, са произведени от дървесина, дошла от „систематично унищожавани“ стари гори, включително две зони, защитени по Натура 2000.
Мебелният гигант и румънският му франчайз категорично оспорват твърденията, с аргумента, че „властите не са открили доказателства за неспазване на разпоредбите за горското стопанство“, а Inter IKEA Group не приема дървесина от защитени стари гори.
„Всеки знае, че Румъния е пълна с корупция. На хартия всичко може да изглежда законно, но разследванията на място откриха ясни доказателства за деградация и унищожение“, контрират природозащитниците, подчертавайки още, че IKEA инвестира сериозно в закупуването на гора в Румъния, не без мълчаливото съгласие на международния орган за сертифициране на дървесина Forest Stewardship Council (FSC).
Глобалната мебелна верига притежава повече от 2 800 кв. км гори в цял свят, в т. ч. над 500 кв. км в Румъния. Същевременно бизнес моделът на IKEA за „бързи мебели“ процъфтява. Компанията има почти 500 магазина в над 60 страни с годишни приходи от около € 50 милиарда. Според НПО Earthsight, през 2019 г. IKEA е консумирала по едно дърво на всяка една секунда.
Все пак, IKEA можеда съдейства за спасяването на румънските гори, казват еколозите. Според тях компанията „определя тенденциите за цялата индустрия и има необходимата тежест и сила да направи много“. В допълнение природозащитните организации отбелязват и неадекватното действие на европейската стратегия за опазване на горите, която понастоящем действа само като насоки, но без правни последствия.
За IKEAостава задачата да намери баланс между търсенето, печалбата и опазването на горите, за да остане в крайна сметка „умна” – и отвън, и отвътре.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
