
Русия легализира кражбата на чуждестранна интелектуална собственост
- Актуално
- Текст:

Позовавайки се на документа, РБК пише в днешния си брой, че за целта към правителствената комисия за икономическо развитие и интеграция ще бъде създадена „подкомисия”, която. ще „интегрира” чуждестранна интелектуална собственост в руски производства без съгласието на авторите или притежателите на патенти.
Руски компании, в които държавата или руски граждани притежават повече от 75%, могат да поискат от „подкомисията” разрешение за такива производства. Процедурата изисква притежателят на патента да бъде приканен с писмо да се откаже от правата си. Ако не отговори в посочения срок, руската страна ще отчете съгласие. Ако пък откаже, просто ще бъде уведомен във „възможно най-кратък срок”, че собствеността му ще се използва срещу „пропорционална компенсация”, която заради западните санкции ще се насочва към „специална сметка”...
Според висш представител на министерството на промишлеността и търговията, „задължителното лицензиране“ е един от начините Русия да постигне „технологичен суверенитет”. За руските производители ще бъде създаден „прост и разбираем механизъм за защита срещу рисковете от прекратяване на доставки”.
Подкомитетът по изобретенията ще действа като „прозорец“ за руски компании, изправени пред необосновани откази (?) за достъп до необходимите им патенти и изобретения, казва пред РБК и научен експерт. Всъщност в последните години практиката се прилагаше широко за патенти от „неприятелски” държави по програмата за замяна на чуждестранния внос.
Новото структурно звено е създадено по разпореждане на Владимир Путин, с цел „икономическа сигурност”. Според руски юристи по интелектуално право, инициативата е реакция на Русия срещу западните санкции, които освен всичко друго, възпрепятстват и плащането на лицензионни такси.
Историци припомнят, че от раждането на СССР, до ден днешен Русия произвежда без съгласието на автори редица продукти, които просто „имитират” оригиналния – в т.ч. автомобили, техника, електроника, радиоапарати, телевизори, домакински уреди, предмети за бита, музикални издания, козметика и много, много други.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
