
Олимпийското село в Париж е проектирано без климатици
- Актуално
- Текст:

Организаторите на Париж 2024 се стремят да осъществят „най-екологичните олимпийски игри”, като намалят въглеродните емисии от събитието повече от наполовина в сравнение с Лондон 2012 г. и Рио 2016 г. Кметът на френската столица Ан Идалго се надява олимпиадата да ускори зеления преход на града, за което се предприеха множество инициативи – коритото на Сена е почистено, а множество оживени парижки улици и булеварди вече са пешеходни зони..
Колкото до притесненията на спортистите, че няма да са във върховата си форма без климатици в базата им, Идалго казва, че мисли „за оцеляването на човечеството“ и успокои олимпийските делегации с аргумента, че олимпийското село е решено така, че да се възползва максимално от естествено охлаждане.
Според синоптиците обаче, Париж е пред поредното лято с рекордни температури, както вещае и безпрецедентно топлото време през януари и февруари. Медиите често припомнят летния температурен рекорд от 2 август 2019 г., когато Meteo-France регистрира невероятните 42,6°С в града. Посочва се и проучване от май миналата година, което установи, че сред 854 големи европейски градове Париж е регистрирал най-много смъртни случаи, свързани с летните жеги.
Така че, решението в олимпийското село да не се инсталират климатици основателно предизвиква тревоги и дебати. За особено уязвими се смятат състезателите в маратона, тениса и плажния волейбол. Организаторите обаче казват, че са готови да посрещнат лятната гореща вълна: „Разработена е геотермална мрежа за захранване на сградите, като произведената енергия (68% от която възобновяема), ще осигури както отопление, така и охлаждане за спортистите, обслужващите офиси и бъдещите жилища, които ще бъдат построени в района след игрите”.

Взети са и други мерки, в т.ч. подходяща ориентация на сградите, защитни покрития, висококачествена изолация и дограма. Според организаторите, всички тези мерки ще поддържат температурата в сградите между 23°С и 26°С, дори навън да е 39°С. Ако това се окаже недостатъчно, на спортистите ще бъдат предоставени резервни решения – например, вентилатори.
Освен това, при екстремни температури, спортните събития могат бързо да се пренасочат към спортни зали, или да се проведат в по-ранен или по-късен час.
За някои делегации, в т.ч. Гърция, Ирландия и Австралия, това обаче не е достатъчно, за да поддържа конкурентноспособността на спортистите, така че се готвят да снабдят своите отбори с преносими климатици.
Организаторите не са против подобно решение, но казват, че ще предложат на желаещите списък с компании, които предоставят подобно оборудване под наем и работят с Paris 2024. Въпреки това, те са уверени, че „спортистите и техният обслужващ персонал ще се чувстват комфортно в селото и без климатици“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
