
Индийските рафинерии са готови да преминат от руски на саудитски петрол
- Актуално
- Текст:

През февруари най-големите индийски държавните рафинерии Indian Oil Corp и Bharat Petroleum Corp възнамеряват да купят по един милион барела от Saudi Aramco, пише Reuters, позовавайки се на свои източници от индустрията .
Индия, третият по големина вносител и потребител на петрол в света, се снабдяваше с руски суров петрол при големи отстъпки, след като западните нации избягват да купуват горивото от Москва.Така Русия стана най-големият доставчик на петрол за Индия, измествайки Ирак и Саудитска Арабия съответно на втора и трета позиция, показват данни на търговски източници.
Миналия месец Вашингтон санкционира кораби и корабни оператори за продажбата на руски петрол над ценовия таван, определен от G 7 на $ 60 за барел и засили контрола от страна на банки и доставчици на услуги, за да се гарантира, че товарите не нарушават въпросното ограничение, а разплащанията не са в разрез с финансовите санкции.
Индийският министър на петрола Хардип Сингх Пури наскоро обаче коментира, че спадът във вноса на руски петрол в Индия се дължи основно на „непривлекателни цени”: отстъпките за Sokol рязко са намалели и рафинериите предпочитат други доставчици. Обемът на покупките от Русия е „просто функция на цената, на която нашите фабрики са готови да купуват“, посочи Сингх
От друга страна, саудитският петрол отговаря на изискванията на Индия: през януари кралството обяви отстъпки за клиенти по целия свят, а за азиатските страни намали цената на основния сорт Arab Light с $ 2 за барел.
Източниците на Reuters предполагат, че Indian Oil Corp може да поиска допълнителни доставки по срочните си споразумения с Нигерия и Ангола, за да компенсира зациклилата търговия с Русия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
