
Кой ще покрие загубите и щетите на бедните страни от изменението на климата?
- Природа
- Текст:

Финансите ще бъдат във фокуса на срещата на върха на ООН за климата, която започва в четвъртък в Дубай. Икономистите изчисляват, че около трилион долара годишно са необходими в подкрепа на борбата с глобалното затопляне в бедните страни. Един пример е Пакистан, който претърпя масивни наводнения през 2022 г. Въпреки че тази относително слабо развита страна представлява по-малко от 1% от глобалните емисии на парникови газове, природните бедствия я удрят непропорционално и все по-често.
По време на конференцията COP28 се очаква да бъде постигнато споразумение за това колко пари ще влязат в нов фонд за покриване на загуби и щети за такива страни от изменението на климата, както и кой ще внесе тези пари.
Сесилия Траси, експерт в института Брьогел:
Европейският съюз ясно изрази готовността си да подкрепи този фонд със значителни вноски. Най-вероятно те ще възлизат на милиарди евро. От друга страна, пратеникът на САЩ Джон Кери също обяви вноски, но само в милиони долари, което представлява съвсем различен мащаб. Все още остава въпросът дали страни, които през 1992 г. бяха смятани за развиващи се, като Саудитска Арабия и Китай, ще допринесат за това или не?
Европейският парламент ще изпрати 12-членна делегация на конференцията за климата в Дубай. Социалистите и демократите молят развитите страни на всички континенти и острови да отделят повече за покриване на загуби и щети, за да демонстрират глобална солидарност. През следващите месеци тази политическа фракция също ще се стреми да създаде подобен фонд само за ЕС.
Евродепутатът социалист Мохамед Хаим:
Трябва да помогнем на хората да се адаптират към новата ситуация. Трябва да помогнем на фермерите, за да могат да продължат да отглеждат култури, които са много по-издръжливи и устойчиви на изменението на климата. В края на краищата, когато помагаме на уязвими общности, печелим подкрепа за Европейския зелен пакт. И това е нещо, от което всички печелим.
Смята се, че богатите страни все още не са изразили достатъчен ангажимент към първия подобен фонд, създаден през 2019 г. Този Зелен климатичен фонд е предназначен да набира 100 милиарда долара годишно, за да помогне на развиващите се страни да финансират прехода към чисти енергийни системи. Европейският десен център ще каже на конференцията в Дубай, че всички развити страни трябва да положат общи усилия, за да постигнат това:
Лидия Перейра от Европейската народна партия:
В крайна сметка трябва да приемем факта, че Европейският съюз прави всичко възможно за екологичния преход. Но освен ако не направим това заедно със САЩ, Китай и Индия, няма да можем да смекчим последиците от изменението на климата.
На COP28 се очаква хиляди политици и научни съветници да представят препоръки за нова система за международно финансиране на климата, както и пътна карта за тяхното прилагане. Развиващите се страни неохотно, но се съгласиха фондът за загуби и щети да бъде временно настанен в Световната банка. САЩ искат да добавят прилагателното „доброволно“ към всяко позоваване на вноски във фонда.
Euronews
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
