
Икономиката на Германия се развива най-зле от всички в еврозоната
- Икономика
- Текст:

Германската икономика показва най-лошите показатели за развитие сред всички страни от еврозоната от началото на пандемията от коронавирус, се казва в доклад на експертния съвет към правителството на страната.
"Пандемията от коронавирус и енергийната криза оставиха ясни следи в Европа и особено в Германия. Обемът на икономическото производство в Германия в момента е почти на същото ниво, както в началото на пандемията преди почти четири години. Германия регистрира най-ниския растеж сред всички икономики в еврозоната от началото на пандемията", се казва в прессъобщение на експертния съвет.
Като причина се посочва високият дял на енергоемките индустрии в структурата на германската икономика, което я прави изключително уязвима за енергийна криза.
При това, независимо от настоящата конюнктура, експертният съвет вижда пречки пред икономическия растеж на Германия през следващите десетилетия. По-специално става дума за застаряването на населението и намаляването на темповете на растеж на производителността на труда, както и за остаряването на промишлената база на страната.
Що се отнася до конкретните прогнози, за 2023 г .експертният съвет прогнозира спад на БВП на Германия с 0,4%, а за 2024 г. — ръст от 0,7%. Средното ниво на инфлация, според тяхната прогноза, тази година ще бъде 6,1%, а през следващата — 2,6%.
Миналата година Германия, както и Европа като цяло, се сблъскаха със сериозна енергийна криза, предизвикана до голяма степен от санкциите срещу Русия и съответно от постепенния отказ от нейните енергоносители. В Германия ситуацията се усложнява също от паралелното извеждане от експлоатация на местните атомни електроцентрали. Енергийната криза доведе до рекордно за няколко десетилетия увеличение на цените в Европа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
